Hlavní navigace

NÁVŠTĚVA ZÁSTUPCŮ PROVINČNÍ VLÁDY Z AFGHÁNSKÉHO LÓGARU V ČESKÉM ROZHLASE

[Tisková zpráva] Na pozvání Ministerstva zahraničních věcí České republiky přicestovali v neděli 14. listopadu do Prahy zástupci afghánské státní správy z provincie Lógar. Tři členové delegace navštívili v pátek 19. listopadu Český rozhlas.
24. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Návštěva je součástí dlouhodobé strategie podpory místní vlády českým Provinčním rekonstrukčním týmem (PRT), který ve východoafghánské provincii působí od roku 2008. Účastníky stáže byli zejména úředníci provinční vlády a dalších institucí v provincii Lógar. Český rozhas navštívili Abdul Wakil Ahmadazi, ředitel provinčního Odboru informací a kultury, Abdul Shakoor, ředitel logarské redakce státního rozhlasu RTA (Radio Television Afghanistan) a Abdul Mateen Jafar, úřadující ředitel provinčního Odboru školství. Všichni se zajímali zejména o principy tvorby osvětových a vzdělávacích pořadů a o rady a tipy pro sestavení denního vysílání – jak informovat občany zejména o praktických věcech (například z oblasti prevence proti nemocem, pro případ veřejného ohrožení, hledání zaměstnání, význam vzdělání apod.).

„Role rozhlasu v Afghánistánu je velmi specifická – je to v podstatě jediné celoplošné médium s významným informačním dopadem. Proto jsou jednotlivá rádia v Lógaru silným nástrojem využitelným v potenciálních osvětových a vzdělávacích kampaních. Exkurze do Českého rozhlasu, dobře fungujícího veřejnoprávního média, by mohla být významným impulsem, který by našim afghánským partnerům pomohl uvědomit si potenciál rozhlasu jako média k šíření informovanosti a vzdělanosti“, uvedla Terezie Täubelová, mediální zástupce pro PRT Lógar z Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zahraniční hosté se v Českém rozhlase dozvěděli více o mediálním prostředím v České republice, seznámili se s relacemi zahraničních zpravodajů, s problematikou celostátního a regionálního vysílání a s rozdíly mezi předtočenými pořady a živým vysíláním. Nechyběla ani prohlídka vysílacích studií. Abdul Shakoor na závěr návštěvy děkoval za poskytnuté informace: „Nejcennější jsou pro nás informace o způsobu vytváření zpráv a ověřování jejich pravdivosti. Zpravodajství u nás patří k oblastem, které musíme rozvíjet a posilovat.“