Hlavní navigace

Diváci ČT2 mohou navštívit jednu z nejstřeženějších zemí světa

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 27. ledna od 20:20 zavede programový okruh ČT2 diváky do ostře sledované severní Koreje, kterou považuje celý svět za nevyzpytatelnou a nebezpečnou zemi. Televizní premiéra dokumentu Lindy Jablonské Vítejte v KLDR ukáže totalitně organizovanou společnost očima a objektivem českých turistů.

Sdílet

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“. Je tím míněný poznávací zájezd do severní Koreje. Přitom to bylo v roce 2008 teprve podruhé, kdy vstoupila na území nejrůznějšími pověstmi opředené KLDR česká turistická skupina. Každý účastník dovolené musel zaplatit asi 60 tisíc korun za šest dní poznávacího zájezdu a navíc souhlasit s tím, že bude po dobu návštěvy země omezena jeho svoboda. Nikdo nesměl například „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit na ulici nějakého „obyčejného“ Korejce. Navíc musel každý turista předem nastudovat, a poté dodržovat soubor pravidel, z nichž se například dozvěděl, že se do KLDR nesmějí dovážet mobilní telefony. Je proto určitě zajímavé poznat, kdo a proč se vydal za tak nezvyklých omezení na dovolenou do země, která je považována za bezpečnostní hrozbu pro celý svět.

Režisérka Linda Jablonská využila skutečnosti, že v případě kamery s objektivem menším než 150 milimetrů zabavení předmětu nehrozí a zdokumentovala svou výpravu do tohoto tajemstvím a těžko proniknutelnými mýty zahaleného státu. Při samotné výrobě filmu použila i videa ostatních účastníků a účastnic zájezdu. Snímek proto není cenný jen záznamem Severní Koreje, jak ji vláda záměrně zprostředkovává cizincům, ale je také zprávou o tom, jak ji vnímají lidé, kteří v podobném politickém uspořádání kdysi také žili.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).