Hlavní navigace

Nebeský jezdec: Richard Husman v cyklu Neznámí hrdinové – 21. 3.

[Tisková zpráva] Richard Husman se stal za druhé světové války střelcem v legendárním bombardovacím letounu a později i autorem proslulé knihy Nebeští letci. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – pohnuté osudy v pondělí 21. března na ČT2 od 21:15 hodin.

Sdílet

Richard Husmann se ihned po německé okupaci v necelých sedmnácti letech okamžitě zapojil do odboje v rámci organizace bývalých důstojníků československé armády Obrana národa. Po vypuknutí války se dostal přes Francii do Velké Británie, kde vstoupil do československých leteckých jednotek v rámci britského Královského letectva (RAF). Stal se střelcem v legendárním bombardovacím letounu Wellington. Prožil mnoho náletů nad Německo, které pod pseudonymem Filip Jánský mistrně vylíčil v knize Nebeští jezdci.

Po zformování 3. československého bitevního pluku v Sovětském svazu vstoupil Richard Husman také do jeho řad. Létal potom opět jako střelec na známých šturmovicích IL 2. Dvakrát byl těžce zraněn, přežil osm nouzových přistání v zasažených strojích, sestřelil dva nepřátelské letouny. Když válka skončila, bylo mu jen něco málo přes dvaadvacet let. Ve válce bojoval po celou dobu jejího trvání, nejdříve na západní a později na východní frotě. Měl neuvěřitelné štěstí, protože přežil.

„Lákalo nás přiblížit divákům méně známé osudy autora slavné knihy Nebeští jezdci Filipa Jánského, vlastním jménem Richarda Husmanna. Byl to nejmladší příslušník naší zahraniční armády, který bojoval od prvního do posledního dne války a řídil se heslem: Nedáš-li všechno, nedáš nic,“ říká autor námětu Pavel Taussig.

Režie Václav Křístek, kamera Vlastimil Hamerník, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.