Hlavní navigace

Nejdiskutovanější českou politickou stranou na internetu byla v únoru ČSSD

[Tisková zpráva] Takřka polovina z celkového počtu komentářů a názorů obsahujících názvy českých politických stran, které napsali během měsíce února uživatelé internetu na diskusních fórech, se týkala České strany sociálně demokratické. Všechny ostatní strany, které mají podle aktuálních průzkumů šanci dostat se v květnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR, se podělily o druhou polovinu příspěvků. Vyplývá to z vyhodnocení obsahu internetových diskusí, které pomocí specializovaného softwaru provedla společnost eMerite.

Sdílet

Cílem výzkumu bylo zjistit, o které ze sedmi stran s volebními preferencemi okolo a nad 5 % více diskutují lidé na internetu. Vyhledávány byly různé varianty názvů včetně zkratek politických stran ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, KSČM, Strany zelených a Věcí veřejných, a to v komentářích pod články na zpravodajských serverech (Novinky.cz, iDNES, Aktuálně.cz aj.), na sociálních sítích (Facebook, Twitter), v textech blogerů i všude jinde na internetu. Vyspělý software pro monitoring on-line médií, používaný společností eMerite, vyhledal řádově tisíce příspěvků s těmito klíčovými slovy.

Název ČSSD se objevil v takřka 48 procentech vyhledaných výskytů klíčových slov, druhou nejčastěji zmiňovanou byla Občanská demokratická strana s více než 25 %. Třetí nejvyšší počet názorů obsahoval název TOP 09 (7,6 %), následovaly zmínky o Straně zelených (7,5 %). Politická strana Věci veřejné byla obsahem 4,2 % příspěvků, 3,9 % zaujaly zmínky o Křesťanské a demokratické unii – Československé straně lidové a 3,5 % příspěvků se týkalo Komunistické strany Čech a Moravy. Únorový výzkum byl první, který společnost eMerite k tomuto tématu realizovala. Šetření v následujících měsících budou vedle názvů politických stran sledovat také četnost výskytu jmen jejich lídrů a přehled nejdiskutovanějších témat. Součástí bude i vyhodnocení emočního zabarvení příspěvků, tzn. jaký podíl názorů vyznívá k jaké straně pozitivně a jaký negativně. Výsledky výzkumu za březen, který bude zveřejněn počátkem dubna, zahrne i Stranu práv občanů Zemanovci.

Společnost eMerite, s.r.o., člen skupiny FG Forrest, poskytuje e-marketingové analýzy a poradenství založené na internetových měřicích technologiích. Vyhodnocuje preference a motivy chování návštěvníků webových stránek pro desítky institucí a firem, např. pro Úřad Vlády ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Český rozhlas, Komerční banku, E.ON, OREA HOTELS, McDonald’s a řadu dalších.