Hlavní navigace

Podle analýzy Trend Micro pocházel v roce 2008 nejnebezpečnější malware z internetu

[Tisková zpráva] Cupertino, Kalifornie — 19. ledna 2009 – Žádné překvapení – surfování po internetu bez nainstalovaného bezpečnostního softwaru může mít nebezpečné následky, zejména kvůli nárůstu webových hrozeb o téměř 2000 procent od roku 2005. Podle expertů Trend Micro zabývajících se počítačovými hrozbami pocházelo více než 50 procent z nejnebezpečnější stovky malwarových útoků z internetu. Internetový malware byl obvykle náhodně stažen uživateli, kteří zavítali na neznámé nebo škodlivé weby.

Sdílet

Druhým největším zdrojem infekcí (43 procent) je malware, který se již nachází v počítačových systémech. Současné hrozby se obvykle skládají z více komponent, které se do počítače dostávají postupně – jedna nebo několik nejdříve stažených částí malwaru se ukryje v určitém souboru, odkud kontaktuje vzdálené místo na síti, z něhož natáhne do počítače skutečně výkonný kód, jako je například malware pro odcizení dat.

Přílohy e-mailů přicházejících z neznámých nebo škodlivých zdrojů tvoří třetí největší zdroj (12 procent) infekcí. Dalšími obvyklými způsoby nákazy jsou: klikání na odkazy nebo přijímání souborů přes aplikace pro instantní messaging, stahování souborů nabízených přes peer-to-peer připojení, používání přenosných záznamových médií (flash-disky nebo přenosné či externí pevné disky) a nedostatečné zaplátování aplikací, u nichž byly zjištěny zranitelnosti.

I když údaje z jednotlivých regionů vykazují podobný celkový trend, přesto existují drobné odchylky: Severní Amerika stále vykazuje největší množství adwaru a výrazný nárůst malwaru pro odcizení dat, který se do počítačů dostává přes internet.

Malware pocházející z přenosných záznamových médií (flash-disky, paměťové karty nebo přenosné či externí pevné disky) se nejvíce vyskytuje v Asii a Austrálii (29,31 procent). Ve většině asijských zemí je mezi nejčastějšími zdroji nákazy (nejvíce ze všech regionů) samospouštěcí malware (malware šířící se prostřednictvím přenosných zařízení). Výjimku tvoří Čína – ta však kvůli velkému množství hráčů online her zase vykazuje vysoké procento spywaru pro tyto hry.

Hlavní příčinou nákazy v Evropě, na Středním Východě a v Africe jsou trojské koně, které instalují do počítačových systémů další škodlivé soubory – a to buď stažením ze vzdáleného počítač nebo jejich přímým umístěním do systému z kopie umístěné v jejich vlastním kódu. V tomto regionu jsou rozšířené i nákazy pomocí škodlivých IFrames (Inline Frames, oblíbený prvek webového designu, který umožňuje, aby jeden HTML dokument byl vložen do jiného HTML dokumentu).

Hlavní hrozby v Latinské Americe jsou rozmanité, region v současnosti vykazuje zejména nárůst vícekomponentových útoků. Některý malware nalezený v počítačích do nich byl ve skutečnosti vložen jiným malwarem, který se v počítači nacházel již dříve.

Počet a propracovanost webových hrozeb vyžadují, aby k zajištění online bezpečnosti byla použita vícevrstvá ochrana. Trend Micro™ Smart Protection Network, která je základem většiny produktů a řešení Trend Micro, koreluje údaje získané o webových a e-mailových hrozbách pomocí reputačních technologií, které porovnávají aktuální hrozby se záznamy v databázích hrozeb provozovaných „in-the-cloud“ (v prostředí internetu). Tato unikátní infrastruktura typu cloud-client poskytuje zákazníkům Trend Micro ochranu před nejnovějšími internetovými hrozbami v reálném čase, aniž by museli slevit ze svých online aktivit.

Pro spotřebitele je určena služba Trend Micro™ Internet Security Pro, která kontroluje důvěryhodnost webových stránek, blokuje přístup na škodlivé weby ještě před tím, než se na ně uživatelé vůbec dostanou a bezelstně poskytnou své osobní údaje nebo stáhnou potenciálně škodlivý kód určený k odcizení čísla jejich kreditní karty nebo dalších cenných informací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).