Hlavní navigace

Nejrozšířenějšími infiltracemi v prosinci byly škodlivé kódy stahující nevyžádanou reklamu

[Tisková zpráva] Nejrozšířenější globální virovou infiltrací v prosinci 2007 byly trojské koně Win32/Obfuscated. Pod tímto názvem detekuje technologie ThreatSense.NET, která je součástí řešení ESET, specifickým způsobem zašifrované trojany, především pak downloadery a infiltrace souvisící s adware. V Česku se v prosinci nejvíce šířil adware Win32/Adware.Virtumonde.

Sdílet

V globálním žebříčku těsně za trojskými koňmi následuje INF/Autorun (4,59 %), což je mix škodlivých kódů, používajících soubor autorin.inf s informací, která spustí infiltraci automaticky po vložení nosného média do počítače.

Třetí místo patřilo v prosinci adware, který ESET detekuje pod názvem Win32/Adware.Vir­tumonde (3,84 %). Aplikace slouží pro doručování reklamy a inzerce do počítače uživatele. Nešíří se sám jako takový, je stahován různými downloadery, které se do systémů dostávají zpravidla přes exploity. Jak již bylo zmíněno, v Česku byl Win32/Adware.Vir­tumonde v prosinci nejrozšířenější hrozbou s poměrně vysokým podílem 4,41 %.

V první pětce je i další adware Win32/Adware.Ezula, který zaznamenal 2,34% pokrytí mezi prosincovými infiltracemi. Pátým nejrozšířenějším škodlivým kódem byl trojan Win32/PSW.Agent.NDP (2,19 %) sloužící útočníkům k vykrádání hesel a jiných citlivých údajů z počítače uživatele.

Nejrozšířenější infiltrace v Česku v roce 2007 (ThreatSense.Net®)
V Česku se minulý rok nejvíce šířil exploit Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen. Exploit napadal (a stále ještě napadá) počítače s operačním systémem Windows – a to od verze Microsoft Windows 2000 SP4 až po nové Windows Vista. Virová infiltrace využívá bezpečností chyby Microsoft Windows, která byla objevena na konci března. Nebezpečí tohoto exploitu je v tom, že zneužívá soubory s příponou ANI (obsahující kurzory, animované soubory a ikony operačního systému) a na napadeném počítači je pak možné spustit libovolný škodlivý kód. Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen může být využit ke stažení škodlivého kódu na počítač oběti – od trojských koní, přes nejrůznější spyware až po nebezpečné červy. Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen byl jak v Česku, tak i globálně nejčastěji šířenou počítačovou infiltraci roku 2007.