Hlavní navigace

Nejúspěšnější seriál posledních let Lost (Ztraceni) uvede TV Nova

[Tisková zpráva] Televize Nova uzavřela deal se společností Buena Vista International. Díky němu se v České republice objeví celosvětově známý hit Lost (Ztraceni), který je označován za nejlepší seriál posledních let. Součástí dealu je ale také řada dalších atraktivních titulů, za všechny jmenujme například film Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly.

Sdílet

Praha 3. dubna 2006 – Nova je nejen nejsledovanější televizí, ale i stanicí, která divákům nabízí nejnovější a nejmodernější světovou produkci. „Jsme rádi, že jsme uzavřeli další velmi zajímavý obchod s BVITV, díky němuž se nám kromě řady atraktivních titulů podařilo získat i nejúspěšnější seriál posledních let Lost,“ říká mluvčí TV Nova Veronika Šmítková. Seriál Lost (Ztraceni) se setkal s nevídaným diváckým zájmem a navíc nabízí podívanou, která snese i nejpřísnější kritická měřítka. Získal také řadu prestižních a významných cen. V České republice bude seriál uveden pod názvem Ztraceni a o termínu nasazení bude televize Nova s předstihem informovat.

Jak seriál Lost (Ztraceni) vznikal
Seriál Lost (Ztraceni) měl ve Spojených státech premiéru v říjnu 2004 a pro síť ABC, která si jej objednala, je největším seriálovým úspěchem od roku 1985. Vymyslel ho a napsal Jeffrey Lieber, J. J. Abrams a Damon Lindelof, produkovala společnost Bad Robot Productions a Touchstone Television.

Vývoj seriálu začal v lednu 2004, kdy šéf ABC Lloyd Braun objednal scénář, který měl zpracovat nápad, jenž už dlouho nosil v hlavě. S výsledkem ale nebyl spokojen a proto byla oslovena zmíněná trojice, v níž měl J. J. Abrams zkušenost s jiným úspěšným seriálem – Alias, který diváci v České republice rovněž znají z programu TV Nova. Ve spolupráci s dalšími dvěma autory se podařilo vytvořit scénář, s nímž bylo vedení sítě spokojeno a objednalo proto první řadu – a to s nebývale vysokým rozpočtem. Pilotní epizoda seriálu, kterou Abrams také režíroval (stejně jako ostatní epizody), se stala nejdražší v dějinách televize. Stála deset milionů dolarů. Seriál znamenal jeden z největších komerčních i uměleckých úspěchů v roce 2004 i v roce následujícím a výrazně pomohl síti ABC ke zlepšení její pozice na trhu.

Ve Spojených státech sledovalo první i druhou řadu, jejíž vysílání ještě nebylo ukončeno, v průměru téměř 19 milionů diváků. Seriál měl úspěch i v dalších zemích, například Německu, Velké Británii, Francii nebo Itálii, kde dosáhl rovněž nadprůměrné sledovanosti. Pozoruhodné je, že se v jeho případě v hodnocení shodují jak diváci, tak i kritika a odborná veřejnost.

Ceny
Seriál Lost získal obrovské množství ocenění. V roce 2005 to byly například ZLATÝ GLÓBUS (Ceny Sdružení zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu) za nejlepší televizní dramatický seriál nebo EMMY (obdoba televizních Oscarů)

  • za nejlepší obsazení (dramatický seriál)
  • za nejlepší režii (dramatický seriál) – J. J. Abrams za epizodu „Pilot“
  • za nejlepší seriál (dramatický seriál)
  • za nejlepší hudbu (dramatický seriál)
  • za nejlepší kameru (dramatický seriál)
  • za nejlepší efekty (dramatický seriál)

TELEVISION CRITICS ASSOCIATION AWARDS (Ceny amerických televizních kritiků):

  • za nejlepší seriál (dramatický)
  • za nejlepší nový seriál

A o čem vlastně Lost je?
Seriál začíná pilotním dílem a poté následuje 24 epizod. Čtyřicet osm cestujících, kteří přežili havárii dopravního letadla na trase Los Angeles – Sydney, se ocitne na opuštěném ostrově uprostřed oceánu, tisíce kilometrů od civilizace. Naděje na záchranu jsou téměř nulové. Šest hodin před katastrofou totiž letoun ztratil spojení, změnil kurs a letěl tisíce mil neznámou trasou. Skupina lidí, která je takto ztracená v nekonečných prostorách Tichého oceánu, s sebou samozřejmě nese i stopy minulosti – životní příběhy mnohých z nich jsou překvapivé, někteří mají co skrývat a další trpí vzpomínkami na mučivá tajemství, o něž se s ostatními nemohou podělit. Extrémní situace, v níž se ocitli všichni Ztracení, znovu a znovu prověřuje, vytahuje z lidí ty nejlepší, ale i nejhorší vlastnosti, některým pomáhá najít netušené vnitřní síly, v jiných probouzí zlo. Prostředí, v němž se ocitli, však není extrémní jen proto, že jej obklopují nekonečné vody oceánu a přežít v něm vyžaduje maximální úsilí. Co z počátku nikdo netušil, se pomalu stává skutečností – ostrov, na němž se ocitli, má mnohá tajemství a záhady. Mnohé z nich mohou být smrtící…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).