Hlavní navigace

Nejvěrnější barvy na monitoru s LED podsvícením

[Tisková zpráva] Praha, 20.2. 2007 - Samsung Electronics v březnu uvede na trh LCD monitor SyncMaster XL20 s úhlopříčkou 20.1 palců a rozlišením 1600x1200 bodů, který využívá k podsvícení jednotku složenou z LED (Light Emitting Diode). Tato technologie, nazvaná Samsung LED BLU, poskytuje v porovnání s klasickými LCD obrazovkami mnohem sytější a jasnější barvy. SyncMaster XL20 zvládá plně barevnou interpretaci obrazu (full color), čehož až dosud nebyly LCD monitory schopny.

Sdílet

„Očekávám, že nový monitor Samsung způsobí barevnou revoluci vedoucí k rozšíření podobných produktů nejen mezi specialisty, mezi které patří návrháři a fotografové, ale také mezi běžné uživatele, kteří si oblíbili DSLR,“ říká Senior Vice President divize Visual Display společnosti Samsung Electronics, Yoon-ho Ha a dodává: „Monitor s podsvěcovací LED jednotkou je novinkou na trhu a je naším velkým úspěchem, který je založen jak na pokročilé technologii, tak na rozumné cenové politice.“

Tato technologie nebyla v minulosti komerčně využívaná kvůli tomu, že byla příliš drahá, ale také kvůli technologickým omezením. Nyní se však povedlo Samsungu zařadit do výroby monitor, který je přátelský k životnímu prostředí (bez rtuti, bez halogenů) a rozvinout výrobní postupy natolik, že je možné monitor prodávat za cenu, o kterou mají zákazníci zájem.

Využití LED jako podsvícení přináší nejširší barevný gamut na trhu – 114 %, plné pokrytí prostoru Adobe RGB natural color a jasnější barvy (NTSC Standard, CIE 1976). Sync Master XL20 se dále vyznačuje rychlým časem odezvy 8ms a vysoce kontrastní obrazovkou (1000:1). Všechny tyto vlastnosti způsobují, že monitor je schopen obraz zobrazit přesně v těch barevných odstínech, v jakých byl pořízen například digitálním fotoaparátem či kamerou a zároveň je možné docílit toho, že na monitoru uvidíte tytéž barvy, jaké bude mít následně vytištěný dokument. Největší kvalitativní rozdíl si užijete v odstínech červené a zelené, které budou na novém monitoru mnohem přirozenější a černá, která bude ostřejší.

Aby se uživatelé mohli těšit z barev blížících se předloze, jak jen to je možné, je monitor vybaven profesionálním kalibrátorem odstínů Eyeone Display 2. Připevněním kalibrační jednotky, jež podává informace o barevném nastavení, na obrazovku a spuštěním zmiňovaného programu, budou uživatelé moci nastavit barvy na nejvyšší výkon.

Snadno připevnitelné a elegantní stínítko navíc pomůže zabránit přístupu světla, ochrání vás před odrazy a bezpečně zajistí věrnost barev. Monitor je také vybaven různými vstupy a výstupy, které umožní snadné připojení dalších zařízení. Pro vstup barevného signálu slouží konektory DVI-D a DVI-I, pro připojení dalších zařízení poslouží USB 2.0 hub se třemi konektory.

Pro snadnější práci s obrázky je monitor vybaven výškově nastavitelným stojanem, který umožňuje monitor posunout v rozmezí 100 mm. Pro otáčení monitoru a práci ve svislé poloze, je určen nástroj Pivot.

Monitory s LED podsvěcovaní jednotkou se setkaly s velkým zájmem domácích i zahraničních spotřebitelů ještě před svým oficiálním uvedením na trh, a to zejména ze strany uživatelů DSLR fotoaparátů, návrhářů a zástupců vydavatelství.

Samsung Electronics pořádá nejrůznější marketingové projekty, např. výstavy a předváděcí akce, společně se Samsung Techwin, Olympusem, Canonem a dalšími výrobci DSLR fotoaparátů, kde je možné si nový monitor prohlédnout, srovnat jeho zobrazovací schopnosti s klasickými LCD monitory a vyzkoušet jeho spolupráci s digitálními fotoaparáty.

Na český trh bude uveden v březnu a doporučená koncová cena by měla být přibližně 45.000,–Kč bez DPH včetně profesionální kalibrační jednotky Eyeone Display 2.

Adobe RGB se stává průmyslovým standardem pro digitální kamery a tiskárny. Za účelem sjednocení konzistence vašeho obrazu je nezbytností monitor, který tento standard podporuje. Většina LCD monitorů není schopna barevného vyjádření mimo barevný prostor sRGB, kdežto LED monitory toto splňují až k plnému pokrytí barevného prostoru Adobe RGB.