Hlavní navigace

Největší hrozbou na konci roku byl červ zneužívající funkci ve Windows

[Tisková zpráva] V roce 2009 lze očekávat další výrazný nárůst počítačových infiltrací

Sdílet

Nejvyšší počty detekcí v posledním měsíci minulého roku zaznamenala hrozba INF/Autorun (10,64 %). Vyplývá to z analýzy systému ESET ThreatSense.Net®. INF/Autorun zneužívá funkci automatického spuštění ve Windows a díky velkému rozšíření přenosných USB disků a paměťových karet se celý rok 2008 vyskytuje na předních místech virových žebříčků. Druhou nejvíce šířenou hrozbou v prosinci 2008 byl trojan Win32/PSW.OnLi­neGames, vykrádající artefakty a hesla z počítačových her.

Na třetím místě byla v prosinci komplikovaná hrozba Win32/Conficker (3,90 %). Jde o síťového červa šířícího se zneužíváním známé zranitelnosti v operačním systému Windows. Slabina se nachází v RPC podsystému a červ ji dokáže zneužít i na dálku. Win32/Conficker se snaží stáhnout do počítače různé infiltrace, především adware (nevyžádaná reklama). Kromě toho vypíná Windows firewall a spouští http server na náhodném portu. ESET tuto hrozbu odhaluje, doporučuje však uživatelům nezapomínat na update operačního systému.

Do první pětky se s podílem 3,01 % všech detekovaných infiltrací v prosinci 2008 dostal Win32/Agent. Jde o generické označení různorodých trojanů, mezi kterými jsou vykradači citlivých údajů z infikovaných počítačů. Mezi nejrozšířenějšími „viry“ se v prosinci udržela i potenciálně nevyžádaná aplikace Win32/Toolbar­.MyWebSearch (3,00%). Jedná se o přídavný panel, který veškeré vyhledávání uživatele na internetu směřuje přes stránku MyWebSearch.com.

Česko
Při pohledu na výsledky detekcí v Česku je zřejmé, že typy hrozeb se dlouhodobě nemění, jen se mění jejich pořadí. Nejrozšířenější infiltrací byla v prosinci 2008 hrozba Win32/Toolbar­.MyWebSearch (4,99 %), následuje Win32/Adware.Vir­tumonde (2,81 %) a INF/Autorun (2,78 %).