Hlavní navigace

Největší z Čechů, nekonvenční komedie Roberta Sedláčka v koprodukci ČT

[Tisková zpráva] V těchto dnech přichází do kin film Roberta Sedláčka Největší z Čechů. V bizarní komedii o čtyřech živořících umělcích, podivínských rekordech a lidské jedinečnosti herecky září J. Plesl, S. Babčáková, I. Bareš, J. Vyorálek, J. Švarcová, M. Taclík, D. Švehlík i speciální hosté A. Geislerová, J. Hřebejk a W. Daněk.

Sdílet

Který Čech je největší? Ten, který nasbíral rekordní počet čtyřlístků, do jehož pusy se vejde 156 brček, nebo ten, který dokáže prolézt squashovou raketou? Nebo je to pes Art s nejdelšíma ušima? Komedie ze světa Guinnessovy knihy rekordů Největší z Čechů vznikla během pouhých dvanácti dní. Režisér (Jaroslav Plesl), jeho producentka (Simona Babčáková) a kameraman (Jiří Vyorálek) jsou frustrovaní umělci, kteří už sice mají za sebou dobré kritiky, oceněné filmy a úspěchy na řadě festivalů, ale nechodí na ně diváci. Životní projekt režiséra navíc nezískal grant, což znamená, že se nebude točit. Producentka s režisérem odjíždějí do Pelhřimova, metropole českých rekordů a kuriozit. Šéf Agentury Dobrý den (Igor Bareš) se rozhodl najmout kritikou uznávaného režiséra, aby natočil film o nejvýjimečnějších lidech, kteří dosud mají jen nálepku pouťové atrakce, bláznů a magorů. Jako zálohu na natáčení má pro filmaře tři čtvrtě milionu v hotovosti. Zadání je jasné: Hluboce lidské příběhy lidí, kteří dokázali vlastní pílí něco, co nikdo jiný na světě patrně neumí. K utahané tvůrčí trojici se přidává studentka FAMU, ještě zapálená zvukařka (Johana Švarcová), která na rozdíl od nich není spoutaná životními prohrami. Tak nějak ostatní štve, ale zároveň jim připomíná jejich „dávné“ mládí. „Paradoxně je to nejsvobodnější celovečerní film, jaký jsem kdy natočil," říká režisér Robert Sedláček, autor ceněných snímků Pravidla lži a Muži v říji.

V hlavních rolích hrají Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Johana Švarcová, Jiří Vyorálek. Hlavní představitel se hlásí k inspiraci „svým“ režisérem. „Jarda je velmi chytrá a schopná opice, pozoruje, nic neříká a pak mě zahraje líp, než bych se zahrál já, má mě nastudovaného líp než já sám sebe," zlobí se naoko Sedláček. Také ostatní herecké výkony jsou autenticky svěží a přesvědčivé. V dalších rolích: Albert Babčák, Igor Bareš, Michal Bumbálek, Pavel Göbl, Igor Chmela, Jana Janěková ml., Václav Jaroš, Petr Koblovský, Robert Mikluš, Martin Myšička, Matouš Outrata, David Švehlík, Marek Taclík, Jan Vágner. Vedle nich se neztratí ani rekordmani hrající sami sebe Rudolf Bok, Petr David, Petr Fiedor, Ladislav Hanzel, Petr Kocián, František Košnar, Jiří Kremser, Miroslav Pokorný, René Golem Richter, Aleš Spirman a speciální hosté Aňa Geislerová, Jan Hřebejk a Wabi Daněk. Scénář a režie Robert Sedláček, výkonný producent Mikuláš Novotný, hudba Tomáš Gympl, zvuk Martin Večeřa, výtvarník scény a kostýmů Renata Pupíková, střih Matouš Outrata, kamera Petr Kozlovský, producent Radim Procházka.

Film o filmu Největší z Čechů: 25. 8. ČT1 od 15:05, ČT2 po půlnoci 00:15, 28. 8. ČT1 od 13:05, 29. 8. ČT2 po půlnoci od 05:20, 5. 9. ČT1 od 16:05 hod. www.nejvetsiz­cechu.cz/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).