Hlavní navigace

Nejvíce nebezpečné jsou přenosné USB disky

[Tisková zpráva] Analýza ThreatSense.Net®, statistického systému společnosti ESET, odhalila opětovný růst infiltrací šířících se pomocí USB disků a paměťových karet.

Sdílet

V pravidelném měsíčním žebříčku nejrozšířenějších světových hrozeb se na vedoucí pozici v listopadu vrátila směs infiltrací šířící se přes vyměnitelná media (především přenosné USB disky) označovaná jako INF/Autorun (11,74 %). Tyto infiltrace využívají automatického nastavení operačního systému Windows, které zabezpečuje okamžité spuštění obsahu CD, DVD či USB klíčenky ihned po vložení do počítače. Uživateli takové nastavení zpříjemňuje práci s těmito médii, z hlediska bezpečnosti je všem velice riskantní. Doporučuje se proto vypnout v nastaveních operačního systému možnost automatického spouštění vyměnitelných médií po jejich vložení či připojení k počítači. Z údajů statistického systému ESET ThreatSense.Net® vyplývá, že se jedná o jednu z nejrozšířenějších hrozeb na světě. ESET proto zařadil do nové plánované Verze 4 svých produktů ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security i speciální nástroj pro kontrolu vyměnitelných me­dií.

Listopad na druhé místo v celosvětové rozšířenosti vynesl Win32/PSW.OnLi­neGames (11,06 %). Jde o již známou rodinu trojanů monitorujících stlačené klávesy, často používajících rootkity, které získávají informace a artefakty z online her, jako jsou Lineage či populární World of Warcraft.

V průběžných žebříčcích nejrozšířenějších hrozeb si svou pozici neustále vylepšuje Win32/Pacex.Gen. V listopadu zaznamenal celkem 3,78 % detekcí ze všech zaznamenaných infiltrací. Je to generická směs hrozeb, která často provází trojany vykrádající hesla, případně informace z online her. Potenciálně nevyžádaná aplikace Win32/Toolbar­.MyWebSearch byla v listopadu na 4. místě (3,28 %) a na páté místo pronikla novinka Win32/Patched.BU (2,40 %). Tato hrozba v sobě nenese žádné přímo nebezpečné části, označuje totiž systémové soubory, které byly pozměněny malwarem za účelem automatického spouštění infiltrací současně se spuštěním procesů těchto systémových souborů při startu počítače.

ČESKO
Lokální situace v listopadu neukazuje na rozdíl od světa žádné převratné změny. Na prvním a druhém místě je u nás i nadále známý adware, přičemž hrozby Win32/Toolbar­.MyWebSearch (3,48 %) a Win32/Adware.Vir­tumonde (3,41 %) si od října jen prohodily pozice. Následuje INF/Autorun 2,48 % na třetím místě a jedinou novinkou listopadových statistik je na čtvrtém místě Win32/Patchet.BU s 2,33 %.

O společnosti ESET
Firma ESET, která byla založena v roce 1992, je světovým producentem bezpečnostního software pro firemní klientelu i koncové uživatele a věnuje se boji proti vznikajícím počítačovým hrozbám. Produkty ESET patří mezi nejpokročilejší bezpečnostní softwarová řešení na světě, což je možné prokázat řadou prestižních ocenění. Společnost ESET byla firmou Deloitte jmenována Technology Fast 500, má rozsáhlou síť partnerů včetně takových společností jako jsou Canon, Dell a Microsoft. ESET má sídlo v Bratislavě na Slovensku, pobočky v Praze, v Bristolu, Buenos Aires, San Diegu a je reprezentována ve více než 160 zemích světa.

Technologie ThreatSense®
ESET využívá k proaktivní identifikaci doposud neznámého malware v reálném čase špičkovou technologii ThreatSense založenou na rozšířené heuristice. Technologie ThreatSense® je stále o krok napřed díky spojení umělé inteligence s heuristickou analýzou nové generace a vzorky infiltrací. Poskytuje tu nejvyšší možnou ochranu, dokonce i v případě výskytu tzv. bezpečnostních mezer. Některé metody heuristické detekce jsou schopné detekovat základní makro a skript viry, ale technologie ThreatSense® umožňuje proaktivní detekci všech typů škodlivého kódu. Analyzuje kód v emulovaném prostředí a identifikuje jeho sofistikované škodlivé chování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).