Hlavní navigace

Nejvýkonnější otevřený HPC systém Sun Microsystems v pětici nejsilnějších superpočítačů světa

[Tisková zpráva] Souborový systém Sun Lustre je využíván ke správě dat u šesti z deseti superpočítačů světa; polovina systémů v první desítce archivuje data na úložištích Sunu

Sdílet

DRÁŽĎANY, Německo, International Supercomputing Conference (ISC) – 18. června 2008, PRAHA – 25. června 2008 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: JAVA), oznámila, že první superpočítač postavený na platformě Sun Constellation System ve středisku Texas Advanced Computing Center (TACC) obsadil čtvrtou příčku v seznamu Top 500 Supercomputers. Jedná se tak o nejvýše umístěný systém založený na otevřené architektuře. Velmi rozsáhlé využití technologií Sunu ve světě superpočítačů potvrdilo také vynikající umístění HPC softwaru a úložných technologií Sun v tomto žebříčku. Systém souborů Sun Lustre zajišťuje správu dat u šesti z deseti nejsilnějších superpočítačů a také u téměř poloviny z padesáti nejlepších superpočítačů. Kromě toho polovina z deseti nejvýkonnějších superpočítačů světa a téměř polovina z prvních 50 systémů archivuje data na úložných zařízeních Sunu. Systém souborů Lustre je dostupný ke stažení na adrese www.sun.com/sof­tware/products/lus­tre/get.jsp.

Superpočítač Ranger v TACC
„Umístění Sunu v první pětce žebříčku Top 500 potvrzuje výkon otevřených systémů Sunu a kvalitu našich technologických inovací v oblasti HPC,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Sun Systems. „Ve spolupráci s TACC jsme postavili nejvýkonnější systém založený na otevřené architektuře a otevřených platformách. Tím jsme zároveň zákazníkům po celém světě umožnili nasadit mimořádně výkonné technologie i v jejich vlastních odděleních. S řešením Sun Constellation System nemusí zákazníci o superpočítačovém Ferrari snít, ale mohou je mít.“

Video k tématu: www.sun.com/fe­atured-articles/2008–0311/feature/vi­deo.xml?p=1&s=2.

Superpočítač Ranger ve středisku TACC je největší počítačový systém na světě pro otevřený vědecký výzkum a také nejvýkonnější superpočítač v počítačové síti TeraGrid, kterou sponzoruje americká Národní vědecká nadace pro vědecký a inženýrský výzkum a vzdělávání. Základem superpočítače Ranger je Sun Constellation System, který spojuje Sun Blade 6048 Modular System a Sun Datacenter Switch 3456, přičemž tato konkrétní konfigurace dosahuje výpočetní kapacity 326 TFlops a výkonu ve špičce 504 TFlops. Sun Constellation System je výsledkem systémových inovací, které staví na ekonomicky výhodných komerčních součástech a nejmodernějších technologiích a poskytují otevřenou architekturu s kapacitou v řádu petabajtů a petaflopů pro vysoce výkonné výpočetní aplikace.

Další informace o platformě Sun Constellation System najdete na adrese: www.sun.com/ser­vers/hpc/SunCon­stellationPre­view.jsp. Žebříček TOP 500, publikovaný Univerzitou Tennessee, NERSC/Lawrence Berkeley National Laboratory a Univerzitou Mannheimu v Německu, sleduje využívání superpočítačů v komerčních, vědeckých a akademických institucích. Tento seznam je vydáván dvakrát ročně a je dostupný na webu www.top500.org.