Hlavní navigace

Nenávist neživím, ale nezapomínám – Bohumil Černík v cyklu Neznámí hrdinové – 19. 4.

[Tisková zpráva] Bohumil Černík vzdoroval po únoru 1948 násilné kolektivizaci. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 19. dubna na ČT2 od 20:50 hod.

Sdílet

Šestaosmdesátiletý soukromý zemědělec z Vysočiny Bohumil Černík vzdoroval se svými rodiči v poúnorovém období násilné kolektivizaci. Život tohoto tvrdošíjného katolíka, ale také kronikáře, bylinkáře a spisovatele v mnohém připomíná antické drama. Dětství prožil v Střemošici u Luže, ale v roce 1938 se rodina přestěhovala do České Rybné u Proseče, kde koupila selské stavení s dvanáctihek­tarovou výměrou. V roce 1950 byl jako soukromý zemědělec zatčen a odsouzen na 14 měsíců, které si odpykával v pracovních lágrech na Jáchymovsku. Později skončili ve spárech nesmlouvavé třídní justice také jeho rodiče. Martyrium Bohumila Černíka tím však zdaleka nekončilo. V roce 1962 byl znovu zatčen, ale stále se nevzdával a pokračoval ve své donquijotské vzpouře, aby zachránil rodinný majetek a svou čest. Přes neuvěřitelné peripetie osudu hospodařil soukromě až do roku 1970, kdy mu byl majetek s definitivní platností násilně zabrán a zestátněn.

Životem kdysi těžce zkoušený Bohumil Černík dodnes hýří aktivitou, neztrácí humor a vzpomíná na minulost bez nenávisti. Zároveň však nezapomíná! „Bohumil Černík je jednou z posledních rázovitých postav Vysočiny. Jako soukromý hospodář, písmák, léčitel a aktivní křesťan zosobňuje konzervativní hodnoty odlehlých vesnic na českomoravském pomezí, hodnoty, které postupem doby rychle mizí, ačkoliv stále ještě žijí jejich nositelé. Bohumil Černík právě k těmto lidem patří,“ říká autor námětu Miloš Doležal.

Scénář a režie Jiří Fiedor, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Branislav Pažitka, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Repríza dokumentu: na ČT2 22. 4. od 10:55, na ČT24 25. 4. od 7:32. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program