Hlavní navigace

Nepolepšitelný – premiéra televizního filmu České televize – neděle 29. 11.

[Tisková zpráva] Píše se rok 1969. Odvolaný primář se rozhoduje pro emigraci. Do jeho úvah ale nečekaně vstupuje malá pacientka. S Jaromírem Hanzlíkem a Eliškou Zbrankovou v hlavních rolích a v režii Jiřího Svobody uvádí Centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava premiéru nového televizního filmu Nepolepšitelný v neděli 29. listopadu na ČT1 ve 20:00 hodin.

Sdílet

Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy balí kdekdo kufry k odjezdu z republiky. Právě odvolaný primář Martin Ivánek (Jaromír Hanzlík) má navíc platný pas a výjezdní doložku do Velké Británie. Je rozhodnutý. Na krku má ale složitý medicínský případ, který přeroste v osobní závazek. Dívka na prahu dospívání Tereza Kotačková se pokusí o sebevraždu. Lékař Martin Ivánek objeví neklamné známky násilí a zneužívání. Aby vymanil děvče z rodinného prostředí a z léčby na psychiatrii, odveze je – bez souhlasu nadřízených – ke konzultaci na plastickou chirurgii. Nové zážitky během cesty i lékařovo přátelské chování způsobí, že se k němu Tereza postupně přimkne.

Je rok po srpnových událostech. Martin Ivánek byl před nedávnem sesazen z funkce primáře, jeho působení v okresní nemocnici je nejisté. V průběhu dění se dovídáme, že za války byl lékařem u pozemních sil RAF v Británii a že se tam rovněž oženil. Jeho (dnes už bývalá) manželka žije za hranicemi a jemu se přesto podařilo získat výjezdní doložku. Z několika narážek pochopíme, že oficiální místa by přivítala, kdyby vycestoval a už se domů nevracel. Profesní diskriminace, které je lékař vystaven, této úvaze také napomáhá. Soukromý život hlavního hrdiny ovšem není tak docela prázdný. Jakkoliv se odmítá vázat ve vážném vztahu, přece jen se krátkou výsečí jeho života, již jsme během filmového děje svědky, mihne několik blízkých bytostí, které by nerad opouštěl. Svou roli sehrává také konfliktní vztah s bratrem, ve kterém zůstává řada otevřených otázek. Terezčina snaha uniknout z těžkých poměrů je sice motivována něčím jiným, ale shodou okolností se prolne s Martinovým osudem, v němž se úvahy o útěku ozývají stále intenzivněji. Jsou ovšem řešení, která nečekáme a která mohou být definitivní…

Tvůrci:
Centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava
Šéfdramaturg: Aleš Jurda
Šéfproducentka: Hana Bílá
Dramaturg: Michal Przebinda
Vedoucí výroby: Hana Bílá
Asistent výroby: Taťána Reková
Hlavní kameraman: Ivo Popek
Scénář: Václav Holanec
Přepracování scénáře a režie: Jiří Svoboda

V hlavních rolích
MUDr. Martin Ivánek – Jaromír Hanzlík
Tereza Kotačková – Eliška Zbranková
Petra Loučková – Markéta Hrubešová
primář Křenek – Milan Kňažko
Jana Kotačková – Veronika Jeníková

V dalších rolích: Iveta Jiříčková, Matěj Hádek, Tomáš Töpfer, Barbora Fišerová, Vladimír Čapka, Igor Bareš, Alice Šnyrichová, Petr Klimeš, František Skopal, Anna Cónová a další.

Nový televizní film Nepolepšitelný natáčel Jiří Svoboda se svým tvůrčím týmem na přelomu srpna a září 2009 v Ostravě (v dnes již uprázdněném areálu nemocnice v Zábřehu), v Příboře, Petřvaldě a jinde v okolí Ostravy.

Rozhovor s představitelkou Terezky Kotačkové – „ještě malou, ale VELKOU herečkou“ Eliškou Zbrankovou, fotogalerii, video bonusy a další informace o filmu naleznete na internetových stránkách: www.ceskatele­vize.cz/nepolep­sitelny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).