Hlavní navigace

Neuvěřitelné životy: Zvířecí lidé

[Tisková zpráva] Datum a čas vysílání: 3. ledna, 21:15, Prima TV.

Sdílet

Jsou lidé, kteří jsou ve své snaze změnit části svého těla na zvířecí ochotní podstoupit nejextrémnější chirurgické operace. Jedná se o plastickou chirurgii v té nejradikálnější a nejděsivější podobě. Ještěrčí muž si například nechal jazyk rozdvojit jazyk… čertí muž si nechal transplantovat na hlavu rohy … a pak je tu ještě kočičí muž ….

Dennis Smith má od hlavy k patě vytetované oranžovočerné pruhy a zuby si nechal obrousit do špičky. Nechal si naimplantovat latexové kočičí vousy a podstoupil operaci rtů, díky které neustále cení zuby. A představte si – nyní si dokonce chce na kůži nechat transplantovat tygří kůži jako trvalou paruku. Přes den je počítačovým programátorem s ročním platem ve výši 80.000 dolarů… ale v noci se mění v kočičího muže a na základě jednoduché právní listiny si nechal dokonce změnit jméno.

Společnost First Circle Films natočila rozhovor s jedním z nejkontrover­znějších plastických chirurgů na světě, doktorem Josephem Rosenem.

Doktor Rosen není žádný šarlatán, nýbrž za Atlantikem uznávaný chirurg, který pracuje na technikách plastické chirurgie umožňujících, aby lidé vzhledem připomínali zvířata. Doktor Rosen říká: „Proč si ceníme jen průměrného? Proč se plastičtí chirurgové věnují jen posilování našich současných představ o konvenčním, místo aby lidem umožnili, pokud tito lidé sami chtějí, vyzkoušet hranice možností?“

Zavedené chirurgické techniky lze například využít k napnutí tělesného tuku trupu a kývání žeberních kostí a tím vytvoření jakýchsi křídel. Rosen na takovou operaci vypracoval plány. Pracoval rovněž na implantátech do vnitřních sluchových nervů ke zdokonalení lidského sluchu (což zkoumá i armáda Spojených států). Pracuje dokonce na vývoji ocasů.

Copak by ale někdo chtěl křídla, nadpřirozený sluch nebo ocas? Nu, někteří lidé ano: Jim Rose, ředitel Odporného potulného cirkusu neboli „Cirkusu podivínů“ takové lidi zná. Jeden z členů jeho souboru má rohy vyrobené z korálu. Jsou také lidé, kteří si nechali rozdvojit jazyk tak jako mají ještěrky – například světově proslulý ještěrčí muž. Dr. Rose sdělil společnosti FCF, že tento typ plastické chirurgie provádí Steve Hayworth. Ten je schopen provést s vaším tělem neuvěřitelné věci. Podle Jima Rosea je tento typ plastické chirurgie velmi rozšířený ve Spojených státech a v jižní Americe.

Tento film však věnuje pozornost rovněž složitým etickým otázkám ohledně toho, zda by kosmetičtí chirurgové měli skutečně provádět operace, které od nich požadují zdánlivě duševně zdraví pacienti. V nedávné kauze tak například jistá žena z New Yorku žalovala svého plastického chirurga za zanedbání jeho lékařské povinnosti, neboť nepoznal, že je silně posedlá vzhledem svého těla. Pokud dochází k takovýmto problémům u relativně normálních lidí, k čemu by mohlo dojít u radikálních zásahů, jaké navrhuje doktor Rosen?

Na celém světě se každý den provede zhruba 2 milióny chirurgických operací, přičemž řada z nich je očividně zcela neodůvodněných – a přitom ještě před padesáti lety se operace obličeje považovaly za monstrózní a nepřirozené. Kdo ví, zda radikální chirurgie nebude v budoucnosti normou, a tisíce z nás se nerozhodnou běhat po světě s rohy, ještěrčím jazykem, popřípadě s křídly a ocasem?