Hlavní navigace

Nezapomenutelný Bróďa

[Tisková zpráva] Skutečný příběh legendárního herce s obrovským srdcem, který nesl bolestně tragédie celého světa, Vlastimila Brodského, odvysílá TOP STAR speciál ve čtvrtek 16. 9. ve 20.00 hod. Na jedinečnou osobnost divadelního i filmového nebe zavzpomínají nejen jeho kolegové, ale i jeho vlastní rodina. Jaký byl Vlastimil Brodský otec? Proč se rozpadlo jeho manželství s Janou Brejchovou? A co jej vedlo k tomu, že si vzal dobrovolně život?

Sdílet

Vlastimil Brodský se narodil v roce 1920 v Hrušově nad Odrou. I když si jeho rodiče přáli, aby vystudoval, malý Vlastík už v raném věku prokázal, že není studijní typ, když nosil domů vysvědčení plné čtyřek. Po přestěhování rodiny do Prahy se pak stala jeho velkou láskou taneční průprava. Málokdo ví, že slavný herec byl též vynikajícím tanečníkem a živil se v mládí stepováním.

„Táta chtěl být vždycky tanečník, ale já jsem ho nikdy v životě tančit neviděl,“ vzpomíná jeho syn Marek.

Herecké začátky Vlastimila Brodského se pojí s Hereckou školou při divadle E. F. Buriana, dále prošel herec Větrníkem, Pražským dětským divadlem Míly Mellanové, Pražským divadelním studiem a Nezávislým divadlem, Divadlem satiry aj. Po odchodu na odpočinek hostoval také na scéně Národního divadla. Jak na jeho herecké výkony vzpomínají kolegové?

Legendárního herce si však většina diváků pamatuje především z filmového plátna, kde stvořil celou řadu nezapomenutelných rolí. Z nejznámějších snímků uveďme například Poslušně hlásím, Až přijde kocour, Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Všichni dobří rodáci, seriál Arabela, Světáci, Babí léto aj. „On byl ve Světácích zase jako obvykle výjimečný tím, že mezi těmi třemi fasádníky hrál toho intelektuála,“ vzpomíná na svého kolegu a bývalého partnera Jiřina Jirásková.

To, že Vlastimil Brodský hrál vždy specifické charaktery a méně se mu zamlouvaly civilní role, je fakt všeobecně známý. Byla jeho plachost intelektuála pravdivou charakterovou vlastností i mimo kameru? Jaký měl herec vztah k ženám? Jaký byl otec? A proč ho jeho první manželka Bíba doslova vyhodila z domu?

Velkou láskou a druhou ženou Vlastimila Brodského se stala herečka Jana Brejchová. S ní se objevil také v několika snímcích, jako jsou například Ženu ani květinou neuhodíš, Hodíme se k sobě, miláčku? či Noc na Karlštejně. „Byl velký džentlmen. To, jak jednal se svou manželkou Janou, jsem v životě nezažila,“ komentuje obdivně jejich vztah Jana Nagyová alias představitelka Arabely. Proč se nakonec na první pohled šťastné manželství rozpadlo? „Oba jsme pochopili, že Jana mě prostě už nemůže vystát,“ přiznává ve své knize sám pan Brodský.

V soukromém životě byl Vlastimil Brodský komplikovanou osobností. „Jeho strašně trápil současný stav světa a všechno prožíval neuvěřitelně bolestně,“ vzpomíná na citlivého kolegu Stanislav Zindulka. Jak zvládalo okolí hercovy hypochondrické stížnosti? „On se bál všeho, i obyčejného mixéru,“ připomíná přecitlivělou povahu první manželka Bíba. Co dohnalo Vlastimila Brodského nakonec až na psychiatrii a proč se rozhodl vzít si v roce 2002 život?