Hlavní navigace

Česká televize: nové dokumenty cyklu Neznámí hrdinové – od 5. ledna 2009

[Tisková zpráva] Úspěšný dokumentární cyklus České televize Neznámí hrdinové, tentokrát s podtitulem Pohnuté osudy, bude pokračovat i v roce 2009, od 5. ledna vždy v pondělí večer na ČT2.

Sdílet

Každá etapa moderních českých dějin měla své hrdiny, jenže na některé se v důsledku dějinných proměn rychle zapomnělo nebo se veřejnost o nich ani nemohla dozvědět. Základním cílem cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy nadále zůstává snaha ukázat divákům na příkladu osobních příběhů, že by bylo chybou český národ ve 20. století obecně pokládat za pasivní, rezignovaný, vypočítavý, zbabělý či švejkovský.

Záměrem dramaturgie a autorů tohoto cyklu je nejen odhalovat nové či zapomenuté hrdiny, ale také postihnout různé typy hrdinství se zaměřením na dobu od roku 1938 až do současnosti. Každá vybraná osobnost z doby totalitních režimů reprezentuje nejen svůj vlastní nezastupitelný životní úděl, ale také se v jejím pohnutém osudu koncentruje doba, v níž se dostala do „dějinné pasti“. Autoři cyklu nehledají jen klasické hrdiny, kteří se chopili zbraně, ale snaží se ukázat i další polohy hrdinství – například ve schopnosti lidí vyrovnat se s krutým osudem a zachovat si svou tvář.

Za příklad současného hrdinství nepokládá dramaturgie pouze české vojáky bojující v zahraničních misích, ale například také zdravotní sestru Terezii Hurychovou. Ta po dobu několika let odjížděla s organizací Lékaři bez hranic do různých krizových částí světa.

V prvním dokumentu, který bude odvysílán 5. ledna 2009, spatří diváci zvláštního hrdinu, který je zároveň slavný i neznámý. Jde o skladatele Jaroslava Celbu, autora hudby ke kreslenému seriálu Pohádky z mechu a kapradí (Křemílek a Vochomůrka) a mnoha dalších oblíbených melodií. Málokdo ví, že Jaroslav Celba měl skutečně pohnutý osud: po únoru 1948 byl vyhozen z vysoké školy a hrozil mu dokonce trest smrti.

Dokumentární cyklus 25 filmů (ve stopáži 26 minut) Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, autorem projektu je Čestmír Franěk, dramaturgem Jiří Sirotek. Režiséry dokumentů jsou renomovaní tvůrci Alena Hynková, Václav Křístek, Marcel Petrov, Jiří Podlipný, Vítězslav Romanov, Ivan Stehlík, Roman Vávra, Zdeněk Všelicha, Jiří Fiedor a další.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).