Hlavní navigace

Nigerijské dopisy se vrací, v dubnu počítačoví zločinci využili libyjskou krizi

[Tisková zpráva] Takzvané Advance Fee Fraud (podvody založené na vylákání předběžného poplatku) jsou stále úspěšné. V únoru se nigerijské dopisy poprvé začaly objevovat na sociálních sítích, nyní se opět masivně šíří přes e-maily. Podvodníci aktuálně zneužívají libyjskou krizi – vydávají za movitého libyjského občana, který potřebuje získat azyl v Británii a následně investovat velký obnos peněz.

Sdílet

V dubnu podobnými e-maily podvodníci zneužili i japonské zemětřesení, kdy se vydávali za přeživší, kteří potřebují pomoc. Počítačoví zločinci tak zneužili hned dvě aktuální témata, která se často objevovala v médiích. I když před tímto druhem podvodu ESET pravidelně varuje, stále existuje mnoho uživatelů, kteří na e-maily odpovídají nebo dokonce rovnou zasílají peníze. Dle údajů serveru http://www.419he­ll.com se jeden uživatel napálí každých 44 sekund. Web Ars Technica (http://arstechni­ca.com/) uvádí, že jen v roce 2009 podvedení uživatelé vyplatili 9,3 miliardy dolarů. 

V Česku se v dubnu na první pozici mezi deseti nejrozšířenějšími hrozbami stejně jako o měsíc dříve umístil trojský kůň JS/TrojanClic­ker.Agent. Trojan obsahuje seznam webových adres a předstírá kliknutí na reklamu s cílem finančního zisku. Jeho podíl od března vzrostl na 4,98 %.

ESET ThreatSense.Net® – ČR (duben 2011, TOP 10)

Infiltrace Podíl ze všech detekovaných infiltrací
JS/TrojanClic­ker.Agent 4,98 %
INF/Autorun 3,80 %
Win32/TrojanDow­nloader 2,87 %
Win32/HackKMS 2,64 %
JS/Redirector.NID 2,32%
Win32/Packed.VMPro­tect.AAA 2,01 %
Win32/SweetIM.B 1,45 %
Win32/Netsky.Q  1,24 %
Win32/Kryptik.NBA 1,13 %
HTML/Iframe.B.Gen 0,98 %
 

Statistice globálních hrozeb ESET ThreatSense.Net® v dubnu opět vévodil malware INF/Autorun, který se šíří přes vyměnitelná média. Na druhé pozici v žebříčku se umístil již tradičně červ Win32/Conficker, rovněž velmi dobře známá infiltrace. Nově se do TOP 10 dostal červ Win32/Autoit, který se podobně jako INF/Autorun šíří přes vyměnitelná média. Po infikování systému červ vyhledává spustitelné soubory a nahrazuje je kopií sebe samého.

ESET ThreatSense.Net® – globální žebříček (duben 2011, TOP 10)

Infiltrace Podíl ze všech detekovaných infiltrací
INF/Autorun 6,62 %
Win32/Conficker 3,76 %
Win32/PSW.OnLi­neGames 2,02 %
Win32/Sality 1,83 %
Win32/Autoit 1,10 %
Win32/Autorun 0,96 %
HTML/Iframe.B.Gen 0,86 %
Win32/Bflient 0,85 %
Win32/Tifaut.C 0,81 %
Win32/Spy.Ursnif.A 0,72 %
 

O ThreatSense­.Net®

ThreatSense.Net®  je cloudový systém společnosti ESET, který sbírá údaje o malwaru a zpracovává data od uživatelů bezpečnostních řešení ESET z celého světa. Nepřetržitý přísun informací poskytuje specialistům virové laboratoře přehled o povaze globálních infiltrací v reálném čase. Pečlivá analýza hrozeb umožňuje ESETu ochránit uživatele před novými hrozbami. 

O společnosti ESET

Společnost ESET, která  byla založena v roce 1992, je světovým výrobcem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti a věnuje se celosvětovému boji proti vznikajícím počítačovým hrozbám. Je lídrem na trhu proaktivní detekce počítačových hrozeb. Díky technologii ThreatSense.Net® sbírá ESET data od dobrovolných uživatelů z celého světa, a tak okamžitě reaguje na nové hrozby. ESET NOD32 Antivirus drží rekord v počtu ocenění v testu VB100, který vydává vysoce respektovaná nezávislá testovací organizace Virus Bulletin. 

ESET sídlí v Bratislavě, pobočky má v Praze, v San Diegu, v Buenos Aires a v Singapuru. Výzkumná centra ESET pro analýzu malware jsou kromě Bratislavy, Prahy a San Diega i v Krakově, Montrealu a Moskvě. Zastoupení má firma ve více než 180 zemích světa.  

ESET patří podle žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA mezi nejrychleji rostoucí  technologické spo­lečnosti v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky. Slovenský týdeník Trend ocenil v roce 2008, 2009 a 2010 ESET titulem „Firma roku“. Podle studie Best Employers in Slovakia 2009 byl ESET v minulém roce druhým nejlepším zaměstnavatelem roku v kategorii malých a středních podniků, a to především díky nadprůměrné motivaci zaměstnanců.