Hlavní navigace

Noc filmových nadějí již popáté

[Tisková zpráva] Ojedinělý projekt TV Nova a filmových škol Noc filmových nadějí, který podporuje mladé filmové tvůrce, pokračuje i v tomto roce. Studentské filmy uvidí diváci na televizních obrazovkách v noci z 20. na 21. března 2009 od 24:00, ve stejném čase budou filmy promítány na večírku v Klubu Lávka. Letos bude poprvé udělena Cena odborné poroty.

Sdílet

Praha 13. března 2009 – Již popáté přinese TV Nova divákům ochutnávku filmů začínajících filmových tvůrců. Během jedné filmové noci se uskuteční přehlídka 34 snímků různých žánrů z 10 škol – FAMU Praha, Univerzity Tomáše Bati Zlín, Střední průmyslové školy sdělovací techniky Praha, Akademie Miroslava Ondříčka Písek, Filmové školy Zlín, SVOŠF Písek, Vysoké školy uměleckoprůmyslové Praha, Vyšší odborné školy grafické z Jihlavy, Vysoké školy múzických umění z Bratislavy a Střední školy aplikované kybernetiky z Hradce Králové. Nebudou chybět komedie, dramata, animované filmy, videoklipy nebo dokumenty.

Letos poprvé ocení filmy i odborná porota, ve které zasednou režisérka Irena Pavlásková, filmový kritik Jan Gregor, režisér Juraj Herz, producent Čestmír Kopecký a scenárista Tomáš Baldýnský. Porotci vyberou tři nejlepší snímky, kterým budou uděleny ceny v pořadu Snídaně s Novou. Hlavní cenou je částka 100 000 Kč na další filmovou tvorbu.

Záštitu nad letošní Nocí filmových nadějí převzal režisér Karel Janák, který bude hostem filmové noci v Klubu Lávka 20. března 2009. Večerem provedou reportéři Televizních novin Veronika Forejtová a Tomáš Hauptvogel a hvězdný reportér Tomáš Kraus. Večírek, který je určen studentům, pedagogům, děkanům a rektorům, novinářům a přátelům filmové tvorby, zpestří koncert kapely 100 °C. Až do sobotních ranních hodin budou moci všichni sledovat projekci studentských filmů na velkém plátně.

Další letošní novinkou jsou i webové stránky projektu, které zábavní portál Nova.cz spustil 2. března 2009. Na webových stránkách www.nova.cz/noc naleznou návštěvníci nejen informace a novinky o projektu a soutěžních filmech, přehlídku studentských filmů z předchozích ročníků, ale i videoreportáže ze zákulisí nebo diskuse. Kolekce 34 odvysílaných soutěžních filmů z 5. ročníku zde bude umístěna od 21. března 2009 a diváci budou moci prostřednictvím stránek hlasovat o snímku, který se jim nejvíc líbí. Vítěz hlasování o divácky nejúspěšnějším filmu získá 10 000 Kč.

Unikátní projekt komerční televize Nova a nejmladší filmové generace se poprvé konal na obrazovkách Novy 2.–3. 3. 2007. Divácky nejoblíbenějším snímkem se tehdy stal sci-fi thriller Toxymoron Jakuba Hussara, posluchače Filmové akademie MO Písek. Druhá NFN se konala 17.–18. 8. 2007 a vítězem diváckého hlasování se stal hraný film Stopař Jiřího Slezáka z Filmové akademie MO Písek.

V pořadí 3. NFN se uskutečnila 22.–23. 2. 2008. U diváků zvítězil snímek Váha muší od Michala Matouška, Jana Otruby a Martina Smékala z UTB Zlín.

Čtvrtá Noc filmových nadějí se konala ještě v druhé polovině roku 2008, 15.–16.srpna. Vítězným snímkem se stal videoklip Na stanici polární skupiny Mňága a Žďorp od Jana Bártka a Jana Otruby, studentů UTB Zlín.

Více informací naleznete na www.nova.cz/noc.