Hlavní navigace

Nocí s Andersenem zakončí tisíce dětí v knihovnách měsíc internetu

[Tisková zpráva]

Sdílet

Nocí s Andersenem zakončí tisíce dětí v knihovnách měsíc internetu

Praha, 30. března 2005 – Na rekordních 386 místech stráví tisíce dětí z pátku 1. na sobotu 2. dubna Noc s Andersenem. Mezi „spacími“ zařízeními bude i 26 slovenských a 21 polských knihoven a jedna knihovna v Rakousku. Tradiční akce Klubu dětských knihoven SKIP a BMI sdružení má za cíl podpořit dětské čtenářství a využít při tom internetu k propojení zúčastněných.

Během Noci s Andersenem se v knihovnách a někde také ve školách, ústavech sociální péče i dalších institucích sejdou tisíce dětí i dospělých a vypráví se, hraje (divadlo, na hudební nástroje i nejrůznější hry – včetně počítačových), píše, chatuje, maluje, vyrábí kde co, tancuje, soutěží, podnikají se dobrodružné výpravy do sklepení, klášterů, hradů a zámků, beseduje se (se starosty, spisovateli, policisty, herci, učiteli, hasiči), zkrátka dělá se spousta zajímavých věcí, ale především se čte.

Nocovat se bude také ve Francouzské mediatéce a v  Knihovně Českého rozhlasu, který přinese aktuální vstupy do vysílání, v Šumperku budou překonávat rekord v uléhání princezen na hrášku, hrací karty k letošní společné soutěži připravilo nakladatelství Egmont, i letos budou děti hlasovat v anketě o nejoblíbenější knihu loňského roku, také Čtisibrýl ušatý z Národní knihovny slibuje soutěž pro všechny spící děti.

V letošním roce vzhledem ke 200. výročí narození H. CH. Andersena bude celá akce tematicky zvlášť úzce spojena s tímto dánským pohádkářem. Na mnoha místech budou děti sázet Pohádkovník Andersenův (latinsky Fabularius Anderseni, anglicky Andersen-tree, dánsky Andersens Eventyrtrae). A protože čeští knihovníci vyzvali k jeho sázení knihovny na celém světě, mohl by tak vyrůst světový andersenovský pohádkový les.

O průběhu sázení se bude nejen chatovat a psát do elektronické konference „andersen“, ale akt se bude také dokumentovat. Kromě již běžných digitálních fotografií, které se ještě v noci či v dalších několika dnech objeví na webových stránkách knihoven, budou děti malovat také pohlednice z Noci. Ty pak budou zaslány Jejímu veličenstvu Margrethe II., dánské královně, dánskému velvyslanci v České republice Jørgenu Bøjerovi, který již poslal všem nocujícím pozdravný dopis, dále prezidentu Václavu Klausovi, Nadaci Hanse Christiana Andersena 2005, velvyslancům H. CH. Andersena v České republice Magdaleně Kožené a Václavu Havlovi, ministru kultury Pavlu Dostálovi a dalším osobnostem.
Malí i velcí si uvědomují, že ne všechny děti mohou být šťastné, a proto se stejně jako vloni zapojí také do společné sbírky pro dětský hospic v Malejovicích. V průběhu loňského kouzelného večera bylo vybráno 24 137 korun. Adresy míst, kde všude se uskuteční Noc s Andersenem, uvádí na svých stránkách www.knihovnab­bb.cz Knihovna B.B.Buchlovana z Uherského Hradiště, která byla před lety iniciátorem tohoto projektu a zůstává jeho hlavním organizátorem.

Noc s Andersenem je předposlední akcí letošního Března – měsíce internetu (BMI). Poté bude následovat už jen konference ISSS – Internet ve státní správě a samosprávě, která se uskuteční v Hradci Králové kvůli velikonočním svátkům netradičně až 4. a 5. dubna.

Organizátorem 8. ročníku BMI je BMI sdružení, záštitu poskytlo Ministerstvo informatiky ČR, hlavními partnery jsou Asociace pro elektronickou komerci, ČSOB a DIGI TRADE, mediálními partnery Atlas.cz, Český rozhlas, Právo, Protext – PR servis ČTK, Springer Media CZ, Vogel Burda Communications a odbornými partnery FOR Internet a EPMA. Partnery ukázkového obchodu www.bezpecnyna­kup.cz jsou eProton.cz, Internet Mall, Obchodní – dům.cz, Kasa.cz, Internet Shops, Čedok a HiFiShop.cz.

Podrobnosti o programu Března – měsíce internetu jsou na www.brezen.cz. Tiskové zprávy BMI sdružení najdete také v servisu novinářského portálu na adrese www.PRnet.cz.


BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Za svůj projekt Měsíc Internetu BMI sdružení dostalo cenu Best in ESIS (European Survey of Information Society) a cenu finalisty soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).