Hlavní navigace

Nokia opět nejzelenější

[Tisková zpráva] AMSTERDAM, PRAHA 16. září 2008 – Pět hlavních výrobců elektroniky učinilo významný posun v „ozelenění“ své produkce. I to lze zjistit v novém vydání Greenpeace průvodce zelenější elektronikou (1).

Sdílet

Nokia se opět probojovala do čela, získala sedm bodů z deseti (2). Její skóre se navýšilo především díky zlepšení fungování systému zpětného odběru v Indii (3).

„ Většina značek dokázala odpovědět na zpřísněná kritéria v oblasti toxických látek a elektroodpadu a nedávno přidaná energetická kritéria. Nejvyšší známky za energetickou účinnost jednotlivých výrobků získal Apple, Nokia, Sony Ericsson a Samsung. Toshiba je zase příkladem společnosti, která zlepšila svou politika ochrany klimatu“ řekla Iza Kruszewska z Greenpeace International.

Fujitsu Siemens Computers (FSC) poskočil na třetí příčku – z 15 místa v minulém hodnocení, se ziskem 5.5 bodů. Společnost konečně stanovila termín (2010) pro odstranění PVC a všech bromovaných zpomalovačů hoření (BFR’s) ze svých výrobků. Sony Ericsson skončil čtvrtý následován Sony, oba se shodným ziskem 5.3 bodů.

Zatím žádná společnost neuvedla na trh počítač kompletně bez obsahu BFR’s a PVC, ačkoliv minulý týden výkonný ředitel Apple Steve Jobs oznámil, že nová řada iPodů bude bez PVC, BFR’s i rtuti. Stejné oznámení již učinila Nokia a Sony Ericsson.

„Vnímáme to jako velmi pozitivní krok Applu k naplnění svého závazku eliminovat tyto toxické látky ze všech produktů do konce roku 2008. Jsme ovšem zklamání se, že baterie je v novém iPodu po starém způsobu napevno vestavěna a vysoká cena její výměny způsobí, že zákaznicí si raději koupí nový přístroj,“ zdůraznila Kruszewska.

V žebříčku se zviditelnil i Philips, bohužel však negativně jako společnost s nejhorší odpadovou a recyklační politikou. Skončil na 11 místě se ziskem 4.3 bodu, započteny mu zůstaly i trestné body (4) za negativní lobování pro Individuální odpovědnost výrobce. V Evropské Unii (5).

Na konci žebříčku se potácí Microsoft, 2.2 bodů; Sharp 3.1; a Nintendo které je úplně poslední s 0,8 body.

Průvodce zelenější elektronikou zůstává důležitým činitelem, který přináší změnu do celého odvětví. Nedávno oznámila dokonce společnost Intel, že její nový procesor Xeon 5400 využívá tranzistory vyrobené z Hafni a vyvaroval se tak použití bromovaných zpomalovačů hoření.