Hlavní navigace

Nokia přináší do chytrých telefonů navigaci zdarma, zdvojnásobuje tak velikost trhu navigací v mobilech

[Tisková zpráva] ESPOO / Praha – 21. ledna 2010 – Nokia dnes oznámila plán uvolnit pro své chytré telefony bez dodatečných poplatků novou verzi Ovi Maps, obsahující špičkovou pěší a automobilovou navigaci. Ke stažení je k dispozici na www.nokia.com/maps. Tento krok má potenciál téměř zdvojnásobit velikost současného trhu mobilních navigací. Nová verze Ovi Maps obsahuje automobilové i pěší navigační funkcionality, jako je tzv. turn-by-turn navigace, pro 74 zemí ve 46 jazycích a k tomu dopravní informace pro více než 10 zemí, stejně jako detailní mapové podklady pro 180 zemí.

Sdílet

„Proč mít mobilní telefon a k tomu zvlášť autonavigaci, která funguje jen v určité zemi nebo regionu? Dejte tyto dvě věci dohromady, nabídněte je zdarma a globálně a téměř zdvojnásobíte potenciální velikost trhu mobilních navigací,” vysvětlil Anssi Vanjoki, výkonný vicepresident společnosti Nokia. „Nokia je jediná společnost, která nabízí pěší a automobilovou navigaci v mobilu, fungující globálně. Na rozdíl od výrobců automobilových navigací nenutíme zákazníky kupovat mapy pro různé země a regiony, i když je navštěvují jen na pár dnů. Nabízíme mapy i navigační funkce zdarma, se všemi špičkovými funkcemi a vlastnostmi, které lidé v této době očekávají.”

„Dostupnost mobilní navigace s vysoce kvalitními mapovými podklady zdarma v širokém měřítku změní pravidla hry v navigačním průmyslu,” řekl Thilo Koslowski, vicepresident sekce Automotive and Vehicle ICT ve společnosti Gartner. „Takové nabídky zrychlí využití navigačních řešení masovým trhem a posune zaměření inovací na tzv. služby závislé na poloze, které jdou za hranici tradičních navigačních funkcí.”

Pro společnost Nokia znamená odstranění nákladů spojených s navigací pro řidiče i chodce možnost rychle aktivovat masivní uživatelskou základnu, které je možno nabízet nové lokační funkcionality, obsah a služby. Tento krok je součástí strategie společnosti Nokia, která míří k vedoucímu postavení na trhu mobilních map, navigace a služeb závislých na poloze. Krok je také v souladu s vizí společnosti Nokia, podle které bude další vlna růstu založena na sociálních sítích v Internetu a propojování s lokací – protože „kde se věci odehrávají” je stejně důležité, jako „co lidé dělají”.

Podle výzkumu společnosti Canalys využívalo na konci roku 2009 GPS navigaci v mobilu přibližně 27 milionů lidí. S dnešním oznámením společnost Nokia potenciálně dochází k rozšíření této základny na zhruba 50 milionů. Nokia umožní majitelům chytrých telefonů, přístrojů které buď jsou kompatibilní již nyní, nebo budou kompatibilní ve velmi krátké době, aby si zdarma zaktivovali automobilovou a pěší navigaci jednoduchým stažením nových Ovi Maps. Nokia bude tuto základnu rychle rozšiřovat a přidávat další chytré telefony do seznamu kompatibilních přístrojů. Canalys také odhaduje, že v roce 2009 byla celosvětová základna telefonů s integrovanou GPS 163 milionů kusů, z čehož přístroje Nokia představují více než polovinu (51 %) s celkovým počtem 83 milionů distribuovaných GPS přístrojů.

„Měníme rozložení sil ve hře. Využitím naší akvizice společnosti NAVTEQ a naší kontextové nabídky služeb můžeme nyní dát komplexní navigační služby doslova do dlaně zákazníkům, ať jsou kdekoliv na světě a kdykoliv to potřebují – a to bez jakýchkoliv dodatečných nákladů,” pokračuje Anssi Vanjoki. „Přidáním kamer do našich telefonů jsme se brzy stali největším výrobcem fotoaparátů na světě. Cílem nových Ovi Maps je to samé v navigaci.”

Odstraněním dodatečných nákladů pro zákazníky Nokia očekává, že podpoří růst mobilních map a navigací a dodá tak ekosystém pro využití obchodních příležitostí svých partnerů.

Pro operátory:
Nokia věří, že dnešní krok umožní nabízet zákazníkům komplexní osobní a automobilové navigační balíčky a podpoří využití datových tarifů. Dodatečným benefitem pro operátory je fakt, že Ovi Maps využívají unikátní hybridní technologii, která je optimalizována pro využití v mobilních sítích. Využitím vektorové grafiky spolu s inteligentní kombinací přednahraných a online map nová verze Ovi Maps zabírá jen zlomek datového toku oproti robustní bitmapové technologii používané většinou dodavatelů mobilních map.

Pro vývojáře aplikací:
Tím, že z navigace uděláme stejně běžnou vlastnost mobilu jako je focení nebo poslání textové zprávy, rozšíříme zákaznickou bázi pro aplikace založené na lokaci a vytvoříme obrovskou příležitost. Nokia nabízí vybraným vývojářům prostřednictvím programu Ovi for Developers Beta preview Ovi APIs a SDK – Beta (softwarový vývojový kit), které jim dovolují takové aplikace programovat. Aplikace budou zpřístupněny prostřednictvím Nokia Ovi Store.

Ovi Maps jsou ihned dostupné kle stažení pro 10 přístrojů Nokia včetně populární Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic a Nokia E72. Během příštích týdnů budou přidávány další přístroje. Mezitím si mohou majitelé kompatibilních přístrojů stáhnout nové Ovi Maps zdarma z www.nokia.com/map­s.

Od března 2010 budou nové chytré telefony Nokia, vybavené GPS, obsahovat novou verzi Ovi Maps a lokální mapové podklady spolu se špičkovou pěší a automobilovou navigací a přístupem k průvodcům Lonely Planet a Michelin bez dodatečných nákladů.

Ovi Maps pokrývají více než 180 zemí s automobilovou a pěší navigací v 74 zemích, ve 46 jazycích a obsahují šest tisíc 3D bodů zájmu ve 200 městech po celém světě. Průvodci Lonely Planet a Michelin mají informace o více než tisícovce destinací.

Více tiskových materiálů je k dispozici na www.nokia.com/press a na http://events­.nokia.com. Audiovizuální materiály naleznete zde: http://digital­newsroom.noki­a.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).