Hlavní navigace

Nominace koprodukčního dokumentu ČT Síla lidskosti-Nicholas Winton na cenu EMMY

[Tisková zpráva] Síla lidskosti - Nicholas Winton, koprodukční dokument České televize a společnosti W.I.P.s.r.o., režiséra Mateje Mináče je nominován na americkou televizní cenu EMMY, za stanici HBO/Cinemax, která jej loni s velkým úspěchem vysílala v upravené americké verzi.

Sdílet

Příběh muže, který během 2. světové války zachránil 669 českých dětí, mohou diváci České televize znovu (premiéru v ČT měl 17. 9. 2001) vidět ve čtvrtek 21. září na ČT2 od 20.00 hod., v repríze pak v sobotu 23. 9. na ČT2 od 9.00 hod.

Režisér Matej Mináč se těší na finále udělování dokumentárních EMMY 25. září 2006 v New Yorku: „Beru to především jako poděkování panu Wintonovi za jeho čin, o němž léta skromně mlčel. Bude to hodně těžké, protože konkurence je obrovská. Fakt, že se jedná skutečně o prestižní věc, jsem si uvědomil, když mi blahopřál k nominaci viceprezident HBO.“

Výjimečný česko-americký snímek scenáristů Mateje Mináče a Patrika Pašše byl na 30. International Emmy Awards v New Yorku 2002 oceněn v kategorii dokumentárních filmů jako nejlepší neamerický dokument, byla to vůbec první cena EMMY v hlavní kategorii pro Českou republiku.

Letos je N. Wintonovi devadesát sedm let, královna ho povýšila do šlechtického stavu, Bílý dům pro něj chystá prezidentskou medaili. Nejvíce však autory snímku těší, že díky filmu neznámý Sir Nicholas Winton, který před nástupem nacistů v roce 1939 dokázal z Prahy odvézt k náhradním britským rodinám 669 ohrožených českých dětí, se stal ve světě pojmem, jakými jsou Oskar Schindler nebo Raoul Wallenberg.

M. Mináč už zčásti podle Wintonova osudu natočil i hraný film Všichni moji blízcí v koprodukci s ČT a v současnosti připravuje také hraný film Anglická rapsodie podle scénáře Jiřího Hubače v koprodukci s Českou televizí o touze jednoho z Wintonových dětí po dráze klavíristy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).