Hlavní navigace

Nová mezinárodní organizace ENUM Federation založena, sídlo má v České republice

[Tisková zpráva] Praha, 8. dubna 2009 – Z iniciativy pěti evropských zemí vzniklo 30. března v České republice zájmové sdružení právnických osob – ENUM Federation. Zástupci největších ENUM registrů starého kontinentu – Rakouska, Německa, Holandska, Velké Británie a České republiky – založili v Praze organizaci, jejíž hlavním cílem bude společně postupovat při propagaci a podpoře rozvoje systému ENUM, který poskytuje informace o tom, jak volat na běžná telefonní čísla po internetu bez minutových poplatků. Nově vzniklá asociace má sídlo v Praze; předsedou představenstva byl zvolen Pavel Tůma, který ve sdružení CZ.NIC řídil projekt zavádění ENUM pro Českou republiku.

Sdílet

„Naší společnou vizí je svět, ve kterém lidé mohou a budou běžně telefonovat přes internet. Protože ENUM je technologie, která běžného uživatele nemusí zajímat, chceme v ENUM Federation spojit síly na mezinárodní úrovni a věnovat se propagaci produktů a služeb, které ENUM podporují.“ říká Pavel Tůma, předseda představenstva nové vzniklé asociace. „Prvním úkolem ENUM Federation bude vytvořit značku, která na trhu jasně identifikuje a zviditelní výrobky a služby, které ENUM podporují. Jejich uživatelé tak budou mít jistotu, že se díky nim mezi sebou dovolají přes internet zdarma.“

Představitelé ENUM Federation očekávají, že jejich řady v budoucnosti rozšíří i další země. Mezi prvními by mohly být státy, ve kterých už ENUM používají.

Co ENUM nabízí
ENUM umožňuje využít výhod telefonování přes internet i při běžném volání a to tak, že pokud je volané číslo dostupné pomocí IP telefonie, bude hovor přenášen přes internet, namísto pevné nebo mobilní telefonní sítě. Přenášení hovorů po internetu je na rozdíl od těchto sítí zdarma (resp. pouze za cenu internetového připojení). Informace o tom, jak technologie ENUM funguje, o možnostech jeho využití pro jednotlivce, firmy i operátory jsou k dispozici na internetové adrese http://enum.nic.cz.

ENUM v České republice
Sdružení CZ.NIC spustilo registr domén systému ENUM do komerčního provozu 22. ledna 2007. Domény ENUM registruje 21 registrátorů, ve své síti podporují ENUM telekomunikační operátoři IPEX, CL-NET a NETWAY. ENUM využívá v současné době z evropských zemí také například Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko, Holandsko, Velká Británie a Irsko.

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má již 60 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravující evropskou doménu EU, a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací o sdružení CZ.NIC jsou na internetové adrese http:/www.nic.cz.