Hlavní navigace

Nova natáčí kriminální seriál o Berdychově gangu

[Tisková zpráva] Vedle Kriminálky Anděl natáčí televize Nova další kriminální seriál. Má pracovní název Expozitura a bude vyprávět příběh na motivy skutečných kriminálních činů neslavně proslulého Berdychova gangu.

Sdílet

Praha 7. května 2008 – Po Kriminálce Anděl, která je sérií jednotlivých komorních detektivních případů, ukazujících temnou část života velkoměsta, v němž se krvavé zločiny odehrávají jak v podzemí paneláku, tak i v luxusní vile s výhledem na Pražský hrad, je tu další seriál s pracovním názvem Expozitura.

Expozitura je zcela jiného charakteru. Bude vyprávět příběh na motivy skutečných kriminálních činů tzv. Berdychova gangu – „české chobotnice“, která prorostla do policejních špiček a léta beztrestně vydírala, přepadala a vraždila. Scénář vychází z přímé zkušenosti autorů, investigativních reportérů TV Nova, Josefa Klímy a Janka Kroupy, kteří při tvorbě pořadu Na vlastní oči kauzu Berdychův gang rozkrývali. V každém díle se také uzavře jeden dílčí případ, ale celým seriálem se táhne kontinuální dějová linka – dramatický příběh vztahu policistky a jejího parťáka, kteří se postavili jednomu z největších zločineckých gangů, jež kdy na našem území operoval. Většina hlavních aktérů, kteří sloužili coby předloha hrdinů seriálů, dodnes žije. Natáčení plné akčních scén (honiček, přestřelek, apod.) potrvá přibližně jeden rok.

Jedná se o velmi náročný projekt, který nemá v dějinách české televize obdoby. Seriál vzniká v „dílně“ Radka Bajgara a Petra Erbena, ze které vzešla mj. i divácky velmi úspěšná Ulice a v současné době se vyvíjí celá řada dalších projektů.

Synopse: Mladá policistka, čerstvě přidělená ke krajské expozituře Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se podílí na vyšetřování nejzávažnějších trestných činů, které plní přední stránky nejčtenějších deníků. Jakkoliv se do práce vrhá s elánem a entuziasmem příslušejícím jejímu věku, začíná postupně zjišťovat, že ne ve všech případech, které v jednotlivých dílech řeší, jsou odhaleni skuteční viníci. Postupně se stává nepohodlnou jak podsvětí, tak i špičkám policie, a s důkazy o jejich vzájemném úzkém propojení se stává štvanou zvěří…

Námět: Radek John, Josef Klíma, Janek Kroupa
Scénář: Josef Klíma, Janek Kroupa
Režie: Petr Kotek, Ivan Pokorný
Hrají: Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Dolanský, Pavel Zedníček, Jan Novotný, Zuzana Bydžovská, Jan Kanyza, Michal Pavlata, Maroš Kramár, David Prachař, Vladimír Kratina, Sabina Králová, Jiří Korn, Lucie Zedníčková, Jiří Štěpnička a další.

Berdychův gang je označení pro skupinu lidí kolem Davida Berdycha, která za asistence několika vlivných lidí z řad policie provozovala rozsáhlou kriminální činnost na území České republiky, a to zhruba od druhé poloviny 90. let minulého století do roku 2004. Gang se specializoval na loupeže, únosy a vydírání, kterými získal desítky miliónů korun. Jejich oběti často utrpěly vážnou újmu na zdraví. Gang měl propojení s elitními policisty, kteří získávali třicet procent kořisti. Díky nim znal policejní taktiky, používal policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Toto zločinecké spojenectví gangsterů a vysokých policejních důstojníků nemá u nás obdoby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).