Hlavní navigace

TV Nova navrhuje s Českou televizí zrychlit digitalizaci v Ústeckém kraji

[Tisková zpráva] Ochrana zájmů našich televizních diváků a zachování bezproblémového přístupu k bezplatnému příjmu vysílání TV Nova tvoří základní principy účasti TV Nova v procesu přechodu z analogového na zemské digitální televizní vysílání. Aby diváci na Karlovarsku a v přilehlých oblastech nemuseli podstupovat tzv. dvojí přechod na digitální vysílání, jedná TV Nova s Českou televizí o předčasném ukončení zemského analogového vysílání z vysílače Chomutov – Jedlová hora tak, aby byl uvolněný kanál k dispozici pro zemské digitální vysílání v síti 2 z vysílačů Cheb a Jáchymov již k datu ukončení zemského analogového vysílání z dominantních vysílačů v územní oblasti Plzeň.

Sdílet

Praha 1. září 2009 – TV Nova a Česká televize projednaly základy společného řešení kolizní situace při přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání v Karlovarském kraji a navrhují postup, který by televizním divákům v dotčených oblastech maximálně zjednodušil celý proces přechodu na zemské digitální vysílání.

Provozovatel digitální sítě 2 požaduje pro vysílání z vysílačů Cheb a Jáchymov použití finálního kanálu 35. Tento kanál je však v současné době užíván pro analogové vysílání České televize z vysílače Chomutov – Jedlová hora, přičemž k dispozici pro zemské digitální vysílání bude dle Technického plánu přechodu až v srpnu 2010, tedy až téměř rok po ukončení zemského analogového vysílání z dominantních vysílačů v územní oblasti Plzeň, do které patří i vysílače Cheb a Jáchymov. Pro období od ukončení zemského analogového vysílání z dominantních vysílačů do srpna 2010, kdy bude pro digitální vysílání k dispozici finální kanál 35, bylo pro vysílače Cheb a Jáchymov navrženo přechodné využití kanálu 66. Toto řešení však považuje TV Nova za krajně nevýhodné pro své diváky, kteří by museli podstoupit tzv. dvojí přechod na digitální vysílání, tedy přelaďovat své přijímače dvakrát (v září 2009 a následně pak v srpnu 2010) a nést veškeré s tím spojené náklady. S ohledem na plánované ukončení analogového vysílání z dominantních vysílačů v oblasti Plzně k 30. září 2009, kde v současnosti probíhá informační kampaň, proto považují TV Nova a Česká televize za jediné správné řešení vzniklé kolizní situace urychlení digitalizace v Ústeckém kraji a v souvislosti s tím i ukončení analogového vysílání České televize a TV Nova z vysílače Chomutov – Jedlová hora současně s vypnutím dominantních analogových vysílačů v Plzni. Díky tomuto postupu bude finální kanál 35 uvolněn pro digitální vysílání z vysílačů Cheb a Jáchymov již k datu ukončení analogového vysílání z dominantních vysílačů v oblasti Plzně.

Předkládaným návrhem, který obě televize konzultují s TV Prima a dalšími dotčenými subjekty, chce TV Nova v zájmu svých televizních diváků zamezit komplikacím a nepřípustným negativním vlivům při přechodu na zemské digitální vysílání. „Věříme, že v zájmu televizních diváků bude navrhované řešení přijato. Toto řešení navíc poskytuje dodatečný prostor pro jednání o aktuálních změnách Technického plánu přechodu, které jsou nezbytné pro zajištění bezproblémového přechodu na zemské digitální vysílání. I nadále budeme dělat všechno pro to, abychom zajistili co nejplynulejší přechod na zemské digitální vysílání,“ říká generální ředitel TV Nova, Petr Dvořák.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).