Hlavní navigace

Nova přivítá Nový rok premiérou pohádky Nejkrásnější hádanka

[Tisková zpráva] Televizní premiérou pohádky režiséra Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka přivítá televize Nova v hlavním vysílacím čase Nový rok 2010. Na vzniku snímku se TV Nova podílela jako koproducent.

Sdílet

Praha 30. prosince 2009 – Novou českou pohádku Nejkrásnější hádanka uvede televize Nova v premiéře 1. ledna 2010 ve 20.00 hodin. Snímek měl premiéru v kinech 21. února 2008 a je dalším z dlouhé řady českých filmů, na jejichž vzniku se Nova podílela jako koproducent. Snímkem se po čase vrátil k pohádkovému žánru scenárista a režisér Zdeněk Troška. Inspirací se mu staly pohádky Jana Drdy O Matějovi a Majdalence a Jak princezna hádala, až prohádala. „Drdovy pohádky jsou nádherné, půvabné, české,“ zdůrazňuje Troška. „Jsou úsměvné a radostné, a proto tvoří naše národní stříbro.“ Nejkrásnější hádanku řadí k tzv. omalovánkovým pohádkám, určeným nejmenším dětem.

Skvělými hereckými výkony diváky potěší Jan Dolanský (Matěj), Taťána Krchovová (Majdalenka), Ladislav Potměšil (král), Taťjana Medvecká (dvorní dáma), Miroslav Táborský (loupežník Matlafous), Veronika Kubařová (princezna Rozmarýna) a další. Důležité zázemí poskytly štábu mimo jiné zámky Sychrov a Žleby. Dále se točilo ve středočeském skanzenu v Třebízi a loupežníkům našel režisér doupě na zřícenině v Kostomlatech pod Milešovkou, kde se doposud žádný film netočil. Poprvé byla využita i tzv. filmařská cesta v areálu Staré obory Hluboká, která byla původně vytvořena pro film Oldřich a Božena režiséra Otakara Vávry.

Pohádka vypráví příběh Matěje, který pracuje u sedláka a miluje jeho dceru Majdalenku. Lakomý boháč však jejich lásce nepřeje. Jednou Matěj zachrání bílou holubičku a ta jemu i Majdalence daruje kouzelnou jahodu, díky níž oba rozumějí řeči ptáků. Slyší, jak kohout předpoví, že jednou bude sedlák Matěje vítat jako zetě. Ten ho ale vyžene a Matěj se dostane až na hrad, kde se právě soutěží o ruku princezny Rozmarýny. Pro Matěje jsou princezniny tři hádanky hračka, o svatbu s ní však nestojí. Král si ho oblíbí, ale generálovi, dvorní dámě a hofmistrovi je trnem v oku, a tak s loupežníkem Matlafousem vymyslí lest, aby se ho zbavili. Matěj má však pro strach uděláno a s kamarádem Ondrou odhalí všechny nástrahy. Princezna nakonec pochopí, kdo ji má opravdu rád, a díky tomu rozluští i tu „nejkrásnější hádanku“. Ale Matěje ještě čeká cesta za milovanou Majdalenkou.

Nejkrásnější hádanka na TV Nova 1. ledna 2010 ve 20.00 hodin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).