Hlavní navigace

Televize Nova odvysílala tři příběhy nominované na Cenu Michala Velíška

[Tisková zpráva] V letošním 6. ročníku Ceny Michala Velíška byla nominována trojice lidí, kteří svými hrdinskými činy v posledních dvanácti měsících zachránili lidský život. Televize Nova jejich příběhy odvysílala v publicistickém pořadu Střepiny. O tom, kdo se stane novodobým hrdinou současnosti a převezme z rukou primátora hlavního města Prahy ocenění za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů, rozhodnou v internetovém hlasování diváci.

Sdílet

Praha, 28. listopadu 2011 – Publicistický pořad Střepiny odvysílal všechny tři příběhy nominované na Cenu Michala Velíška, kterou společně vyhlašují televize Nova a Nadace ADRA. Josef Holák, Martin Diamant, Martin Spirodonov. Tři jména, tři příběhy, několik zachráněných životů. O tom, kdo z nich si cenu z rukou primátora hlavního města Prahy 15. prosince 2011 převezme, rozhodnou v internetovém hlasování diváci. Hlasovat lze od 27. listopadu do 11. prosince na webových stránkách www.nadace-adra.cz.

První nominace – Josef Holák, 28 let, Jirkov
17. srpna letošního roku šel pan Holák s manželkou a dětmi na poštu. Čekali ve frontě, když se objevil neznámý muž. Ten začal předbíhat, a když se proti tomu lidé ohradili, začal jim hrubě nadávat. Josef Holák se do incidentu vložil a lidí se zastal. Násilník mu také začal vulgárně nadávat a vyhrožovat. Na výzvu útočníka, aby si s ním šel vyřídit účty ven, pan Holák nepřistoupil. Když však rodina vyšla z pošty ven, násilník Josefa napadl, několikrát ho bodl nožem a ujel. Otec tří dětí musel být s těžkými bodnými poraněními převezen do nemocnice, kde musel podstoupit několik náročných operací. Otec tří dětí je dodnes v pracovní neschopnosti. Útočník byl brzy po incidentu dopaden a je ve vazbě.

Druhá nominace – Martin Diamant, 29 let, Praha
5. března jel Martin Diamant metrem na trase C. Mezi stanicemi Náraží Holešovice a Kobylisy začal dva cestující – cizince obtěžovat neznámý muž. Když se Martin cizinců zastal, začala slovní a fyzická potyčka. Přestože svědky incidentu bylo mnoho lidí, nikdo, kromě jednoho, Martinovi nepomohl. Společnými silami se dvojici mužů podařilo ve stanici výtržníka vytlačit na nástupiště. Útočník se však do vozu vrátil a v ruce měl nůž. Ostatní cestující utekli. Martinovi se díky své duchapřítomnosti podařilo upozornit strojvedoucího, který zavřel dveře a uvěznil tak útočníka ve voze, kde zůstal až do příchodu policie.

Třetí nominace – Martin Spirodonov, 12 let, Orlová
19. března byl Martin doma s otcem, tříletou sestrou, tělesně postiženým bratrem a prarodiči. Matka odešla na nákup. Náhle začalo ve dvoupatrovém rodinném domě hořet. Martin nejdříve vyvedl z domu osmdesátileté prarodiče, sestru a otce, který měl po dvou mrtvicích omezenou pohyblivost. Protože se oheň rychle šířil a on neměl čas odvézt z 2. patra svého bratra – vozíčkáře, alespoň utěsnil všechny otvory v pokoji, odvezl bratra k oknu, na obličej mu dal mokrý ručník a zavolal hasiče. Malý Martin zachránil svou statečností a duchapřítomností život pěti lidí a sám riskoval svůj. Jeho čin je o to záslužnější, že se se svým činem nikomu nesvěřil a ve škole se o jeho hrdinství dozvěděli až od záchranářů, kteří přišli informovat vedení školy.

Cenu Michala Velíška udělují od roku 2006 TV Nova a Nadace ADRA za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. Její vznik iniciovala televize Nova po tragické události, při níž byl 13. září 2005 zastřelen střihač této stanice Michal Velíšek, tehdy otec devítiměsíční dcery, při poskytování pomoci jemu neznámé studentce v ohrožení. Mediálními partnery projektu jsou internetové portály nova.cz a tn.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).