Hlavní navigace

Nova podpořila dokument Občan Havel přikuluje

[Tisková zpráva] Další dokument o Václavu Havlovi, jehož koproducentem je televize Nova, se chystá do kin. Občan Havel přikuluje bude mít slavnostní předpremiéru v pražském paláci Lucerna ve čtvrtek 13. května 2009 od 19.50 hodin.

Sdílet

Praha 11. května 2009 – Do kin míří další významný dokument, jehož koproducentem je televize Nova. Snímek režisérů Jana a Adama Nováků Občan Havel přikuluje, s podtitulem Akční film o lásce k pivu, se představil v březnu na mezinárodním festivalu Febiofest 2009. Slavnostní předpremiéra se uskuteční ve středu 13. května 2009 v pražském paláci Lucerna.

Dokument se zaměřuje na období Havlova života, v němž se zrodila jeho slavná divadelní hra Audience. Natáčel se především v trutnovském pivovaru Krakonoš, v němž Václav Havel jako disident v roce 1974 tři měsíce koulel sudy, a pak obsluhoval filtrační stroj. „Před kamerou jsem hovořil s pamětníky včetně estébáků, což nebylo vždy jednoduché,“ připouští režisér Jan Adam.

Inspirací se režisérovi stala řada paradoxních situací, které vznikaly, když se dramatik pokoušel uživit v někdejším Československu rukama. Jeho hry se nesměly uvádět a bez prokazatelného zdroje příjmů riskoval obvinění z příživnictví a vězení. A tak si našel práci jako pomocný dělník.

Film ukazuje prostředí pivovaru i spolupracovníky, kteří Havla k napsání Audience inspirovali. Část hry uvádí ve formě archivní koláže, sestříhané z fotografií, zvukových i obrazových nahrávek z představení po celém světě. Zachycuje i to, jak se Audience později nahrávala v domě Vladimíra Merty, s Pavlem Landovským a Václavem Havlem, a poté šířila po Čechách.

Snímek Občan Havel přikuluje trvá 74 minut a kromě exprezidenta Václava Havla se v něm objeví Pavel Landovský, Jiřina Bohdalová, Ivan Magor Jirous, Stanislav Milota, Jan Hartl, Vladimír Pistorius, Vlastimil Třešňák a zaměstnanci pivovaru včetně bývalých.