Hlavní navigace

TV Nova podpořila výrobu faksimile vzácného Strahovského evangeliáře z 9. století

[Tisková zpráva] Slavnostním podpisem smlouvy v knihovně Strahovského kláštera odstartoval zcela unikátní a mimořádný projekt, jehož výsledkem bude vytvoření kopií vzácného rukopisu, Strahovského evangeliáře. Ten je v originále veřejnosti nedostupný, díky faksimilaci se však výjimečné dílo dostane přímo do rukou zájemců z řad odborné i laické veřejnosti. Mediálním partnerem této výjimečné akce jsou portály televize Nova nova.cz a tn.cz.

Sdílet

Praha, 20. května 2011 – Záštitu nad projektem faksimilace Strahovského evangeliáře, jehož mediálními partnery jsou internetové portály nova.cz a tn.cz, převzal osobně Jeho Exc. Mons. Dominik Duka OP, arcibiskup pražský a primas český. Faksimilaci vzácného díla Strahovského evangeliáře z 9. století provede společnost Tempus Libri.

Vzácný rukopis, který vznikl kolem roku 860 n. l. ve francouzském Tours, obsahuje 222 fólií (444 stran) o rozměrech 270×168 mm. Písmo textu evangeliáře je unciální – latinská abeceda velkých písmen. Část textu a některé iluminace jsou zdobeny zlatem, rukopis obsahuje čtyři figurální iluminace evangelistů sv. Matouše, sv. Marka, sv. Lukáše a sv. Jana. Věrná kopie bude obsahovat veškeré kazy, anomálie, díry a škrábance, které má originál. Do konce roku 2011 má vzniknout 199 kopií, cena jednoho kusu se odhaduje v řádech stovek tisíc korun.