Hlavní navigace

Nova přináší komedii Doktor od jezera hrochů

[Tisková zpráva] Slavnostní premiéra nové komedie režiséra Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů, jejímž koproducentem je televize Nova, se uskuteční ve středu 24. února 2010 od 19 hodin v pražském kině Cinestar Anděl. Film vstupuje do kin o den později, tedy 25. února 2010.

Sdílet

Praha 22. února 2010 – Televize Nova je koproducentem netrpělivě očekávané české filmové komedie Doktor od jezera hrochů. Natočil ji režisér Zdeněk Troška podle stejnojmenné knihy legendárního spisovatele a humoristy Miloslava Švandrlíka, který se bohužel filmové podoby svého úspěšného díla nedožil. „Předloha pana Švandrlíka je napsaná skoro jako filmová povídka, takže její převod do scénáře nebyl zas až tak obtížný,“ prohlásil Zdeněk Troška. „Jen jsme museli z dramaturgického hlediska upravit ta místa, která jsou sice krásná, ale víceméně rozhlasová. Stejně tak jsme pozměnili dobu – 70. léta minulého století jsme převedli do současnosti, upravili některé reálie a slovník. Myslím, že si to divák ani neuvědomí a že se bude stejně dobře bavit.“

Doktor od jezera hrochů předkládá s lehkou nadsázkou příběh slušného a hodného doktora Čeňka Dobeška, který se do dnešního světa téměř nehodí. Neumí totiž povolání využít ke svému prospěchu jako jiní kolegové ze studií nebo ze špitálu. Žije spokojeně po boku krásné, věčně žehrající manželky Zuzany a bohužel i úděsné tchyně Marie Košvancové v panelákovém bytě 2+1. Kdykoli ochotně vyhoví prosbám všech, kteří u jejich dveří zazvoní. Pokornou skromností a ochotou pobuřuje tchýni, která by měla ráda za zetě doktora s velkým D, tedy někoho, kdo je především uznávanou osobností, vydělávající velké peníze, a neslouží komukoliv a zadarmo, jako to činí Čeněk.

Tradiční dialogová komedie, určená pro nejširší publikum, staví na slovním humoru a hereckých výkonech bez jakýchkoliv dalších přívlastků či společenskokri­tických reflexí. Mimo jiné využívá i grafických podkladů Švandrlíkova spolupracovníka a přítele, kreslíře, karikaturisty a ilustrátora Jiřího Wintera Neprakty, s nímž autor tvořil dlouhá léta uměleckou dvojici. Autory scénáře podle knižní předlohy jsou Zdeněk Troška a Marek Kališ. V hlavní roli uvidíme Jaroslava Šmída, kterého diváci znají především z pražského Švandova divadla či z některých televizních seriálů. Dále hrají hvězda denního seriálu TV Nova Ulice Tereza Bebarová (Zuzana Dobešková), Eva Holubová (tchýně Marie Košvancová), Jiří Langmajer (dr. Karel Pištělák), Alžbeta Stanková (letuška Lenka), Bohumil Klepl (Venca Maňas), Sandra Pogodová (sestra Krajánková), Jitka Smutná (matka Dobešová) a další.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).