Hlavní navigace

Nová varianta malwaru ZBOT ohrožuje uživatele online bankovnictví v zemích EU

[Tisková zpráva] Uživatelé online bankovnictví se musí mít na pozoru.

Sdílet

TrendLabs, výzkumné centrum hrozeb Trend Micro, odhalilo novou variantu programu ZBOT (TROJ_ZBOT.BYP), která se zaměřuje na bankovní systémy ve Velké Británii, v Itálii, v Německu, ve Francii i dalších zemích.

ZBOT, známý také jako crimeware, umožňuje počítačovým zločincům vytvářet a upravovat vlastní dálkově ovládaný malware. Napadený počítač se pak stane součástí kriminálního botnetu ZeuS. Různé varianty programu ZBOT kradou informace a specializují se na získávání informací souvisejících s online bankovnictvím a jejich odesílání řídicímu serveru (C&C). Použitá IP adresa i registrované jméno patří k doménám, které jsou známými hostiteli FAKEAV a spamových kampaní kanadských lékáren.

Samotný trojský kůň se do systému dostane jako soubor stažený ze vzdálené adresy URL a je nakonfigurován tak, aby se zaměřil na bankovní webové stránky, z nichž odcizuje a odesílá informace. Jedná se obvykle o citlivé údaje online bankovnictví, jako uživatelská jména a hesla.

„Jako vždy se internetovým uživatelům důrazně doporučuje, aby při provádění operací online bankovnictví dbali zvýšené opatrnosti,“ varuje Robert McArdle, šéf výzkumu Trend Micro. „Online bankovnictví by mělo být bezpečné, zabezpečené a důvěryhodné, ale počítačoví zločinci dělají vše, co je v jejich silách, aby tuto důvěru podryli. Máte-li byť jen chvilkové podezření, že dochází k něčemu podezřelému, kontaktujte banku. A před každým klepnutím myši přemýšlejte.“

Další informace získáte od Trend Micro na adrese: http://blog.tren­dmicro.com/new-zbot-variants-targeting-european-banks/.

O společnosti Trend Micro Incorporated
Trend Micro Incorporated, globální leader v oblasti zabezpečení internetového obsahu, se zaměřuje na zajištění bezpečnosti výměny digitálních informací pro podniky a zákazníky. Trend Micro stojí v čele vývoje integrovaných technologií pro správu hrozeb, které chrání kontinuitu provozu, osobní informace a majetek před malwarem, spamem, datovými úniky a nejnovějšími webovými hrozbami. Flexibilní řešení Trend Micro dostupná v mnoha různých variantách jsou nepřetržitě podporovaná odborníky na webové a počítačové hrozby po celém světě. Tato řešení jsou často založena na platformě Trend Micro Smart Protection Network, nové generaci infrastruktury pro zabezpečení obsahu klientů v prostředí cloud computingu navržené se zřetelem na ochranu zákazníků před webovými hrozbami. Trend Micro je nadnárodní společnost se sídlem v Tokiu, jejíž bezpečnostní řešení se prodávají po celém světě prostřednictvím jejích obchodních partnerů. Navštivte prosím http://www.tren­dmicro.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).