Praha, 17. června 2008 – Softwarové pirátství představuje nebezpečí pro každou firmu. Podle údajů mezinárodní protipirátské organizace BSA se v Česku užívá 40 procent softwaru nelegálně. Co do možných postihů největší riziko podstupují malé a střední firmy. Ty mají mnohdy jen chabý přehled o tom, jaký software se ve firmě nachází a užívá. „Z porušování autorských práv se nejčastěji zodpovídají správci výpočetní techniky a vedení firem. Ti o přítomnosti nelegálního softwaru přitom nemusí ani vědět,“ řekla Martina Hyndráková, jednatelka auditorské společnosti B-Right. Proti pirátství ale nyní existuje účinná obrana.
Dobrou prevencí je efektivní správa softwaru neboli SAM – Software Asset Management. „SAM umožňuje mít firemní software trvale pod kontrolou, přenést maximum odpovědnosti za nelegální instalace na koncové uživatele a navíc přesně kontrolovat výdaje za software. V mnoha organizacích se investuje do programů, které ve skutečnosti nikdo nepotřebuje,“ uvedla Martina Hyndráková.
Praktikovat správu softwaru (dále SAM) zcela bez odborné kvalifikace se může nevyplatit. „Je to stejně neopatrné jako si dělat na koleně účetnictví nebo daně,“ upozornila Hyndráková. V nejhorším případě mohou chyby vyjít na povrch až při policejní prohlídce kvůli podezření z porušování autorských práv k softwaru.
Na českém trhu bylo doposud těžké najít certifikovaného odborníka, který by firmám s nasazením SAM procesů pomohl. „Chyběl standard, který by jasně definoval postupy hospodaření se softwarem, i možnost certifikace odborníků. Existovaly jen různé neoficiální certifikace,“ vysvětlila Hyndráková. Česká společnost pro jakost proto připravila k vydání tuzemskou verzi mezinárodního standardu ISO 19770–1 a dále dva typy akreditovaných personálních certifikací. „ISO 19770 SAM Auditor je určen pro auditory – specialisty a certifikát ISO 19770 SAM Manažer pro zaměstnance firem, které se chtějí se SAMem vypořádat jen s využitím interních zdrojů,“ řekla Romana Hofmanová, vedoucí střediska certifikace osob z České společnosti pro jakost.
Kvalitu certifikátu zaručuje Akreditační orgán a certifikát vydává pouze prověřená organizace, která je k tomu příslušným akreditačním orgánem zmocněna. „Takovýto certifikát zaručuje důvěryhodnost jeho držitele a zaručuje jeho odbornou vyspělost a dostatek zkušeností. Neakreditovaný certifikát může být vydán kýmkoliv a komukoliv,“ vysvětlil důležitost certifikace Ing. Petr Koten, ředitel úseku certifikací České společnosti pro jakost.
Certifikaci podpořili i významní výrobci softwaru a další organizace zastřešující ochranu autorských práv v oblasti softwaru. „Certifikaci vítáme, je to velký pokrok. Firmy se často ptají, jak mají poznat dobrou auditorskou firmu. ISO 19770 a související personální certifikace je dostatečnou garancí kvality auditorských služeb,“ dodal Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.
Česká verze normy ISO 19770 bude k dispozici na podzim letošního roku. Personální certifikací pro SAM Specialisty mohou zájemci z Čech a Slovenska projít už od letošního června. Prvního certifikačního termínu využilo šest zájemců – pět auditorů a jedna manažerka.
Termíny následujících zkoušek jsou uveřejněny na webu České společnosti pro jakost a dalších odborných informačních centrálách.