Hlavní navigace

Nové podnikové servery Sun s flash disky představují špičku v počítačovém průmyslu

[Tisková zpráva] Dvojnásobný výkon a až o 38 % nižší spotřebu energie než u konkurenčních serverů přináší kombinace serverů s disky SSD a systémy OpenSolaris a Solaris ZFS

Sdílet

SANTA CLARA, Kalifornie – 11. března 2009, PRAHA – 26. března 2009 – Společnost Sun Microsystems, Inc., oznámila další krok své strategie pro celopodnikové uplatnění technologie Flash. Začala nabízet robustní flash disky SSD (solid state drive) ve svých rackových a blade systémech s procesory x64 a CMT (chip multi-threaded). Vybrané systémy Sun x64 a CMT si zákazníci mohou bezplatně vyzkoušet po dobu 60 dní v rámci programu Sun Try and Buy s tím, že na nákup systémů na webu www.sun.cz/try­andbuy je potom poskytována 20–40% sleva.

Jedinečný přístup Sunu k integraci technologie SSD na úrovni softwaru, systémů a datových úložišť využívá komponenty podnikové třídy a nově definuje hierarchii ukládání dat. Komplexní systémové pojetí pomáhá zákazníkům dosáhnout až 65× rychlejší odezvy, až osmkrát vyšší propustnosti a až o 38 % nižší spotřeby energie oproti serverům s tradičními rotujícími pevnými disky.

Trh s flash disky pro podnikové využití čeká v roce 2009 zásadní růst, neboť tato technologie už díky ekonomické výhodnosti masové výroby umožňuje firmám lépe zvládat exponenciálně rostoucí objemy dat. Sun jako první výrobce, který počátkem roku 2008 představil ucelenou strategii pro technologii Flash, ji nejprve integroval do své oblíbené řady úložných serverů Sun Storage 7000 Unified Storage – nyní uvádí disky SSD napříč celým portfoliem serverů.

„Inovativní konstrukce serverů Sun s procesory x64 a CMT v kombinaci se systémem Solaris tlačí efektivitu datových center k samotným limitům z hlediska výkonu, škálovatelnosti a energetické efektivity,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident skupiny Systems společnosti Sun Microsystems. „Přidáním technologie Flash do našich serverových platforem jsme otevřeli dveře obrovskému výkonovému nárůstu, větší finanční efektivitě a energetické úspornosti.“

Sun servíruje Flash
Servery a blade systémy Sun x64 a CMT patří mezi nejvýkonnější a nejefektivnější platformy na trhu pro virtualizaci i podnikové, webové, databázové a vysoce výkonné výpočetní (HPC) aplikace. Servery a blade systémy Sun x64 podporují procesorové architektury UltraSPARC, AMD Opteron a Intel Xeon a operační systémy Solaris 10, Open Solaris, Linux, Windows a VMware. Systémy Sun Blade nabízejí zákazníkům až dvojnásobek paměťové kapacity a propustnosti, co konkurenční blade a rackové systémy, a o 15 % nižší spotřebu energie v porovnání s ekvivalentními rackovými servery. Servery Sun CMT přinášejí převratný výkon a dramaticky vyšší eko-efektivitu s až čtyřikrát vyšším výkonem, čtyřikrát vyšším výkonem na watt a až čtvrtinovou cenou oproti konkurenčním serverům. S nově integrovanými flash disky SSD mohou zákazníci u systémů Sun zdvojnásobit výkon aplikací s velkými nároky na propustnost a výrazně snížit spotřebu energie. „Počítačový průmysl byl svědkem vývoje technologie Flash ze součástky spotřebních produktů, jako je Apple iPod, na součást podnikových datacenter. Přispěla k tomu jednak klesající cena těchto komponent a také příslib lepšího výkonu aplikací s nižšími nároky na energii,“ řekl Gene Ruth, senior analytik agentury Burton Group. „Integrace nových disků SSD do serverů je naprosto přirozenou kombinací, která nabízí zákazníkům velmi atraktivní poměr ceny a výkonu.“

Sun vytvořil Solaris ZFS, první a jediný souborový systém optimalizovaný pro flash disky, který nabízí vyšší výkon a minimální riziko přerušení provozu. Systém Solaris ZFS dokáže zkombinovat paměti DRAM, SSD a tradiční pevné disky do tzv. „Hybrid Storage Pool“, který poskytuje zákazníkům rychlost flash disků a ekonomickou výhodnost pevných disků. V listopadu 2008 také Sun uvedl úložné systémy Sun Storage 7000 Unified Storage System s integrovanými flash disky, mezi jejichž přednosti patří dramaticky vyšší propustnost, dosud nevídané možnosti analýzy datových úložišť a podstatně zjednodušené rozhraní pro správu.

Nové nástroje umožňují zákazníkům naplno využít sílu technologie Flash
Sun zároveň uvedl Sun Flash Analyzer, první a jediný nástroj na trhu, který poskytuje zákazníkům vhled do chodu serverů s disky SSD a pomůže jim pochopit, jak zvýšit výkon aplikací. Nový nástroj rozpoznává aplikace s velkými nároky na propustnost, které mohou technologii flash využít nejlépe, a následně nabídne doporučení, jak zlepšit výkon systému. Sun Flash Analyzer funguje v systémech Solaris 10, Windows a Linux a zákazníci si jej mohou snadno stáhnout z webu http://sun.com/flash/r­esources.

Studie, implementační plány a další informace
Další informace o novém portfoliu serverů Sun s disky SSD, o nástroji Sun Flash Analyzer a systému Solaris najdete na webu www.sun.com/of­fers/details/ssd_sun_ser­vers.html. Zde také najdete studii Unleashing Application Performance with Solid-State Drives and Sun Servers (Jak navýšit výkon aplikací s flash disky a servery Sun) a tyto praktické implementační plány: Optimizing Systems to use Flash Memory as a Hard Drive Replacement (Optimalizace systémů pro použití pamětí flash místo pevných disků), Deploying Hybrid Storage Pools with Flash Technology and the Solaris ZFS File System (Nasazení tzv. Hybrid Storage Pool s technologií Flash a souborovým systémem Solaris ZFS).