Hlavní navigace

Nové verze Citrix XenServer řeší jako první problematiku virtuálních i fyzických serverů současně

[Tisková zpráva] Produkt XenServer přichází s více než padesátkou vylepšení pro podnikové použití a stává se jediným řešením pro všechny servery datového centra.

Sdílet

FORT LAUDERDALE, stát Florida, 21. února 2008 – Společnost Citrix Systems, Inc. (NASDAQ: CTXS), světový lídr v oblasti infrastruktury pro poskytování aplikací, oznámila uvedení produktů Citrix XenServer™ 4.1 a Citrix XenServer Platinum Edition, nových verzí ze skupiny výrobků pro virtualizaci serverů poprvé představených po dokončení akvizice firmy XenSource, ke které došlo v minulém čtvrtletí. Díky nově uváděným verzím se XenServer stává prvním řešením v oboru, které řeší problematiku virtuálních i fyzických serverů současně.

Odhaduje se, že do roku 2012 bude virtualizováno necelých 15 procent ze všech podnikových serverů. Schopnost dynamicky poskytovat prostředky virtuálním aplikacím v rámci všech serverů běžného datového centra bez rozdílu představuje pro zákazníky platformy XenServer velkou výhodu. S novou verzí XenServer zároveň přichází více než 50 nových vylepšení, díky nimž je tento produkt ještě snazší z hlediska použití, nabízí vyšší výkon a lepší podporu pro velká zařízení pro ukládání dat používaná dnešními podniky.

XenServer je kromě toho optimalizován přímo pro Citrix XenApp™ (nový název produktu Citrix Presentation Server™), a tak zákazníkům nabízí výkonově přizpůsobitelné a vysoce účinné řešení pro poskytování aplikací Windows běžících ve virtualizovaném prostředí.

„IT firmy jsou pod neustálým tlakem řídit stále složitější prostředí datových center, ovšem za neustálého zvyšování úrovní služeb a efektivity provozu, a při současném snižování nákladů,“ uvedl John Humphreys, viceprezident programu Enterprise Platform Group ze společnosti IDC. „IDC věří, že virtualizace serverů může skutečně přinést významné výhody, kam se řadí nižší náklady na hardware a výdaje na vybavení i provoz, a zároveň zajistí nepřetržitou provozuschopnost vyššího počtu serverů v datových centrech zákazníků.“

Poskytování dynamických datových center
Citrix XenServer ve verzi Platinum Edition obsahuje nové výkonné funkce pro dynamické poskytování virtuálních i fyzických serverů. Ty umožňují využít přidanou hodnotu tohoto produktu na serverech provozujících nativní zatížení, se zárukou konzistentního chování serverů v rámci serverové farmy díky poskytování služeb z jednoho standardního centra. Výsledkem je lepší odezva a pružnost služeb IT zpřístupněním kapacity na vyžádání díky funkcím pro případ obnovy po havárii a zajištění nepřetržitého poskytování služeb. „Očekáváme, že trh virtualizace bude i nadále růst, nicméně uvědomujeme si, že naši zákazníci chtějí již dnes řešení pokrývající 100 procent serverů v datových centrech – tedy serverů fyzických i virtuálních,“ uvedl Phil Montgomery, ředitel pro oblast virtualizace a řízení ve společnosti Citrix Systems. „Naši zákazníci volají po možnosti budovat taková datová centra, která se dokážou dynamicky přizpůsobovat změnám v podnikatelském prostředí, bez ohledu na to, zda jsou servery virtualizované nebo fyzické. Citrix XenServer ve verzi Platinum Edition je prvním krokem, který tyto dříve rozdělené světy spojuje.“

Rozšíření výhod virtualizace na oblast ukládání dat
Většina produktů virtualizace spotřebovává cenné prostředky serveru k tomu, aby provozovala speciální administrativní nástroje pro služby ukládání dat. Díky novým službám pro ukládání dat již zahrnutým v produktu XenServer 4.1 mohou všechny hardwarové komponenty dělat právě to, co umí nejlépe, neboť mohou těžit z úzké integrace s nativním hardwarem pro ukládání dat.

První implementací v produktu XenServer 4.1 jsou Storage Delivery Services pro operační systém NetApp® Data ONTAP®, tvořící plně virtualizované prostředí pro správu dat. Data ONTAP představuje jednotnou platformu ukládání dat pro virtualizovaná prostředí, která je základnou pro správu dat iniciovanou ze strany aplikací, kde jsou fyzické i virtuální servery zbaveny úkolů souvisejících s ukládáním dat, a mohou být tedy plně využity k provozování klíčových obchodních aplikací. Zákazníci mohou díky této nové verzi okamžitě využít všech funkcí pro správu a zabezpečení dat v rámci stávajících systémů NetApp pro ukládání dat, jako je „thin provisioning“ (poskytování kapacity po malých částech), klonování, replikace, zálohování a obnova dat, a to přímo ze správcovské konzole XenCenter.

„Podniky procházejí výraznou transformací v oblasti IT, diktovanou do značné míry virtualizací serverů,“ uvedl Patrick Rogers, viceprezident Solutions Marketing ve společnosti NetApp. „Ukládání dat pomocí síťových zařízení je jedním z hlavních požadavků v rámci virtualizovaných prostředí podniků, takže spolupracujeme s firmou Citrix, abychom mohli zákazníkům s novou verzí XenServer 4.1 nabídnut plně integrované řešení virtualizace využívající základní soubor funkcí NetApp pro správu dat i schopnosti nabízené produktem Data ONTAP. To vše nestojí zákazníky nic navíc a využití se nabízí přímo ze správcovské konzole produktu XenCenter, což zjednodušuje prostředí našich zákazníku používajících virtuální i fyzické servery. Toto společné certifikované řešení mohou zákazníci efektivně využít již dnes, a začít tak budovat transparentní infrastrukturu pro svá datová centra.“

Rozvoj virtualizační infrastruktury
Součástí poslední verze produktu Citrix XenServer je rovněž optimalizace pro XenApp, což znamená lepší výkonovou rozšiřitelnost, vyšší výkon a možnost přecházet na nové verze virtualizační infrastruktury i provádět automatické aktualizace (opravy) bez výpadku provozu. Verze 4.1 přináší i řadu dalších možností, např. podporu pro NIC bonding, podporu sítí 10 Gbps a hostované 64bitové systémy Linux.

„Původně jsme se rozhodli implementovat Citrix XenServer z důvodu snížení nákladů na hardware spojených s vyšším počtem fyzických serverů. Okamžitě ale na nás udělaly dojem další výhody tohoto produktu. Jedná se například o schopnost obnovy v případě havárie nebo výkonovou rozšiřitelnost,“ uvedl Matt Alisch, podnikový ekonom ve společnosti Martin Selig Real Estate. „V případě, že by jeden z našich virtuálních serverů selhal, můžeme rychle postavit nový server ve stejném prostředí Xen, během několika málo hodin obnovíme obraz porouchaného serveru a pokračujeme dál. Obnova, která v klasickém serverovém prostředí trvala jeden až dva dny, je nyní hotová za pár hodin, což přispívá k vyšší produktivitě a udržení nákladů na poradenskou činnost na minimu. Pokud se navíc naše prostředí IT bude rozšiřovat a budeme potřebovat vyšší počet serverů, nemusíme nakupovat další hardware. Nové virtuální servery jsme schopni postavit v rámci stávajícího prostředí Citrix XenServer a spustit je s výraznou úsporou času i peněz. Zjistili jsme, že investice do produktu XenServer se mnohonásobně vrátí.“

Ceny a dostupnost
Produkt Citrix XenServer 4.1 je již k dispozici formou veřejné beta verze na internetových stránkách firmy Citrix. Prodej je plánován od března 2008. Citrix XenServer ve verzi Platinum Edition se bude dodávat krátce po druhém čtvrtletí 2008. Základní ceny jsou 5.000 USD za verzi Platinum Edition, 3.000 USD za verzi Enterprise Edition a 900 USD za základní verzi (všechny ceny platí pro dvouprocesorové systémy). K dispozici jsou i roční licence za sníženou cenu a i nadále se bude nabízet oblíbená verze Express Edition, která je volně ke stažení z webových stránek společnosti Citrix.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).