Hlavní navigace

Novell se stal dodavatelem řešení založeného na SUSE LINUX pro Českou poštu, s. p.

[Tisková zpráva]

Sdílet

Novell se stal dodavatelem řešení založeného na SUSE LINUX pro Českou poštu, s. p.

Novell se stal dodavatelem řešení založeného na operačním systému SUSE LINUX pro Českou poštu, s. p., jednu z největších společností působících v České republice.

Praha, 13. září 2004 — Novell se stal dodavatelem řešení založeného na operačním systému SUSE LINUX pro Českou poštu, s. p., jednu z největších společností působících v České republice.

Vzhledem k rozsáhlé síti poboček České pošty a počtu uživatelů je velmi problematické zajistit trvalý kvalifikovaný dohled nad všemi počítačovými systémy používanými na poštách. Základním úkolem Novellu bylo navrhnout, otestovat a posléze implementovat systém, ve kterém je kladen důraz na nenáročnou obsluhu (zejména bez nutnosti větších investic do přeškolení zaměstnanců), minimální nároky na hardware a nízké licenční náklady. Dalšími požadavky na novou architekturu celého systému byla centralizace důležitých informací, jejich bezpečnost a dostupnost. Koncové stanice (přepážky) jsou koncipovány jako absolutně bezúdržbové z hlediska správy a administrace (s výjimkou nutné údržby hardware) a schopné komunikovat se všemi dostupnými periferiemi používanými v běžném poštovním provozu (tiskárny, čtečky čárových kódů, čipových karet, váhy, zákaznické displeje).

Po rozsáhlé analýze požadavků a vlastního provozu bylo navrženo vytvoření dvou specializovaných instalací operačního systému založených na produktu SUSE LINUX 7.3, který využívá kódovou bázi SUSE LINUX Enterprise Server 7. První je určena pro instalaci na servery na jednotlivých poštách. Druhá pro instalaci na klientských přepážkových stanicích.

Celé řešení bylo navrženo tak, aby v průběhu jeho implementace nedošlo na žádné poště k delšímu než půldennímu výpadku, který se dařilo s rezervou dodržet. I proto se v období celkem jednoho roku povedlo přeinstalovat veškeré systémy na poštách na systémy založené na operačním systému SUSE LINUX, což se dá vzhledem k rozsahu projektu považovat za úspěch.

Použitím otevřených technologií v operačních systémech SUSE LINUX dosáhla Česká pošta výrazné úspory nákladů jak v oblasti nutných investic do obnovení hardwarového parku, tak v nákladech spojených se správou a údržbou potřebné infrastruktury. Implementací řešení, které bylo projektováno ve spolupráci SUSE/Novell a Česká pošta, došlo k centralizaci kontroly nad správou a údržbou jednoho z geograficky nejrozsáhlejších klientských systémů v České republice.

Česká pošta se díky výběru operačního systému SUSE LINUX nestala závislá na jediném dodavateli, otevřené standardy zaručují možnost participace třetích stran, další vývoj a propojování infrastruktury s dalšími souvisejícími subjekty (např. Poštovní Spořitelna, a.s., člen skupiny ČSOB).

Mgr. Josef Svoboda, projektový manažer úlohy APOST, Česká pošta, s.p., k tomu dodává: „Operační systém SUSE LINUX si nás získal nejen svou spolehlivostí, ale zejména rozsáhlými možnostmi modifikace přesně podle našich přání a požadavků. Od konzultantů společnosti Novell jsme nikdy neslyšeli -nemožné, nelze. Jejich přístup pro nás byl impozantní a spolupráce s nimi si velmi vážíme.“ O společnosti No­vell

Novell, Inc. (Nasdaq: NOVL) je přední poskytovatel informačních řešení, která poskytují bezpečnou správu identit (Novell Nsure™), vývoj webových aplikací (Novell exteNd™) a síťové služby nezávislé na platformě (Novell Nterprise™). Podporu zajišťují strategické poradenské a profesionální služby (Novell NgageSM). Se svými značkami Ximian® a SUSE® LINUX je Novell aktivní v open source komunitě a nabízí úplnou řadu linuxových produktů a služeb pro podnikové osobní počítače i servery. Vize společnosti Novell pro jedinou globální síť bez informačních hranic pomáhá zákazníkům bezpečně a ekonomicky získávat hodnotu z jejich informací. Další informace získáte v Centru podpory zákazníků společnosti Novell (NCCC) v ČR na tel. +420 283 007 327, na českých webových stránkách www.novell.cz nebo amerických www.novell.com. Informace pro novináře jsou v originále k dispozici na adrese www.novell.com/pres­sroom.

O společnosti Česká pošta, s.p.

Česká pošta, s.p. je jednou z největších společností působících v naší zemi. Na trhu poštovních služeb působí již jedenáct let. Každoročně zajišťuje doručení téměř miliardy listovních zásilek a příjem téměř sta milionů poštovních poukázek. Se svými téměř 3400 poštami a 40000 zaměstnanci působí nejen v oblasti definované Zákonem o poštovních službách, ale i v dalších souvisejících odvětvích, zejména v poskytování přepravních a logistických služeb.

Kontakt pro novináře:

Martina Štechrová
Marketing Specialist
Novell – Praha s.r.o.
+ 420–283 007 327
E-mail: mstechrova@no­vell.cz

Kateřina Marková
Senior Account Manager
Virklis – PR Agency
+ 420–241 742 675
E-mail: katerinam@vir­klis.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).