Hlavní navigace

Novinky z letošního kongresu 3GSM: Siemens představuje řadu nových produktů a řešení

[Tisková zpráva]

Sdílet

Novinky z letošního kongresu 3GSM: Siemens představuje řadu nových produktů a řešení

Pod heslem „Objevte rozměry komunikace“ představila společnost Siemens, divize Komunikace, na Světovém kongresu 3GSM 2005 v Cannes celou řadu nových produktů a řešení pro operátory a firemní zákazníky. Mezi nejvýznamnější exponáty letošního roku patří aplikace na bázi SIP (Session Initiation Protocol) a řešení pro Machine-to-machine (M2M) komunikaci. Prostřednictvím svého gigabitového testovacího systému Siemens poprvé otevřel své výzkumné laboratoře návštěvnické veřejnosti. A ještě jedna premiéra: palubní lístky na veletržní loď společnosti Siemens „Corsica Victoria“ byly snímány pomocí mobilních telefonů, podporujících technologii Near Field Communication (NFC). Na této plovoucí expozici byla navíc díky subsystému základnových stanic nanoGSM poprvé zprovozněna mobilní komunikace na palubě lodi.

Výzkum poprvé na veletrhu: bezdrátový přenos jednoho gigabitu za vteřinu
Pomocí experimentálního systému vyvinutého v laboratořích Siemens byl v Cannes předveden přenos dat v reálném čase o rychlosti jednoho gigabitu za vteřinu (Gbps). Této vysoké rychlosti bylo dosaženo kombinací „inteligentního anténového systému", sestávajícího ze tří vysílacích a pěti přijímacích antén s technologií ortogonálního frekvenčního multiplexu (OFDM). Tyto technologie, které umožňují maximálně efektivní využití frekvenčního spektra, jsou mezi odborníky považovány za vysoce slibné moduly mobilní komunikace v další generaci po W-CDMA/UMTS.

Živý přenos pomocí FLASH-OFDM
Ve spolupráci se společností Flarion, která vyvinula širokopásmový systém FLASH-OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing), předvedl Siemens na kongresu v Cannes živě přenos dat o rychlostech 1–1,5 megabitu za vteřinu. Siemens a Flarion spolupracují na vývoji produktů pro frekvenční pásmo 450 MHz. Siemens začne dodávat kompletní řešení pro FLASH-OFDM včetně souvisejících systémově-integračních služeb již během druhého čtvrtletí 2005.

Bezkontaktní technologie Near Field Communication (NFC) poprvé v mobilních telefonech
Návštěvníci veletrhu, kteří shlédli plovoucí expozici Siemens na lodi „Corsica Victoria“, kotvící u břehů Cannes, si mohli vyzkoušet zcela novou technologii: namísto klasických papírových lístků obdrželi palubní jízdenky o velikosti kreditní karty, které byly snímány bezkontaktně a rychle pomocí mobilních telefonů. Díky nim mohli pracovníci ostrahy kdykoliv určit počet pasažérů na palubě a – bez jakéhokoliv dalšího úsilí – zajistit, aby nebyl z bezpečnostních důvodů překročen maximální povolený počet osob na palubě.

To vše díky nové technologii Near Field Communication (NFC), která je zdokonalenou verzí bezkontaktní rádiové technologie RFID (Radio Frequency Identification). NFC je zvlášť vhodná pro využití v aplikacích, jako je nákup lístku, mobilní platba či kontrola přístupu prostřednictvím mobilního telefonu. Na stánku společnosti Siemens v Cannes byla předvedena řada praktických ukázek NFC.

Bezpečnost v mobilních a pevných sítích
Světový kongres 3GSM 2005 poskytl společnosti Siemens ideální příležitost k prezentaci nových bezpečnostních řešení pro operátory mobilních a pevných sítí. Portfolio zahrnuje služby a kompletní řešení, na míru upravené potřebám operátorů a jejich heterogenních sítí. Díky službám v oblastech konzultace, plánování, implementace, údržby, školení a provozu poskytuje Siemens vše potřebné k ochraně sítí proti napadením, přetížením a dokonce výpadkům. Prvním krokem k bezpečné síti je analýza bezpečnostních rizik. Specialisté společnosti Siemens následně vyvinou bezpečnostní řešení v souladu s bezpečnostními požadavky operátora a integrují jej v jeho síti. Siemens těží z mnohaletých zkušeností v oblasti bezpečnostních aplikací i na poli informačních a telekomunikačních technologií. Společnost Siemens nabízí operátorům kompletní instalaci a provoz výkonných a nákladově efektivních bezpečnostních řešení.

PhotoTalk, MultiChat a mnoho dalších: Protokol SIP umožňuje provoz nových aplikací
V současné době je Push and Talk, neboli využití mobilních telefonů jako výkonných přenosných vysílaček, nejznámější aplikací na bázi SIP (Session Initiation Protocol). Siemens na Světovém kongresu 3GSM předvedl hned celou řadu nových nápadů pro využití protokolu SIP na bázi IMS (IP Multimedia Subsystem). IMS je standardizovaná řídící platforma pro multimediální služby v sítích, založených na paketových přenosech dat. Výhoda pro uživatele spočívá v tom, že lze naráz provádět více aktivit, jako např. PhotoTalk, kdy si během spojení Push and Talk mohou účastníci hovoru zároveň posílat snímky, které právě pořídili prostřednictvím zabudovaného fotoaparátu ve svém mobilním telefonu. Prostřednictvím služby PhotoTalk Siemens předvedl, jak lze zajímavě rozšiřovat využití mobilního telefonu jako přenosné vysílačky.

Pomocí MultiChatu mohou uživatelé vstupovat do jednotlivých diskuzních místností, ve kterých si mohou během konverzace vzájemně posílat obrázkové nebo hlasové zprávy. Každý uživatel si zároveň může vytvořit vlastní profil z textu a obrázků a umístit jej na speciálně určené stránce. Prostřednictvím aplikace pro okamžitou výměnu animovaných hlasových zpráv (Animated Instant Voice Messaging) mohou uživatelé rozesílat vlastní nebo cizí podobenky s připojenou hlasovou zprávou. Aplikace v obrázku lokalizuje oči, nos a ústa, a provede jejich počítačovou animaci, která se pak příjemci zobrazuje synchronně s přehráním hlasové zprávy.

Siemens rovněž v Cannes předvedl, že pomocí IMS lze provozovat služby v konvergovaných sítích prostřednictvím IP hovorů z mobilní sítě na osobní počítače či pevné linky, příp. mezi mobilními telefony a PC v případě aplikace Push-and-Talk.

Prostřednictvím notebooku s UMTS kartou se návštěvníci v Cannes mohli přesvědčit, že na mobilním terminálu lze provozovat i více IMS služeb najednou, například elektronickou nástěnku, videotelefonii či přenos souborů.

Mobilní TV streaming a M2Y Mobile Music: Siemens rozšiřuje své řešení pro doručování multimediálních dat
Siemens rozšiřuje své řešení pro doručování multimediálních dat (Media Delivery Solution), což je komplexní systém pro video streaming a stahování videa v mobilních sítích, o služby mobilního TV streamingu a doručování hudebních souborů (M2Y).

Prostřednictvím M2Y Mobile Music mohou operátoři nabízet svým zákazníkům personalizované hudební kanály a žebříčky pro streamování hudby do mobilních a pevných telefonů. Pokud se zákazníkovi líbí nějaká skladba, může si ji stáhnout za pomoci virtuálního animovaného asistenta, tzv. avatara. Služba mobilního TV streamingu poskytuje uživatelům sítě interaktivní přístup k několika videokanálům s předpřipraveným obsahem, jako jsou zprávy, hudba nebo sport, ale také k živým přenosům sportovních utkání nebo dopravnímu zpravodajství. Uživatelé mohou přepínat mezi více kanály, stahovat video nebo hudbu, hrát hry a hlasovat pro jednotlivé videoklipy či hudební skladby.

Prostřednictvím řešení pro doručování multimediálního obsahu (Siemens Media Delivery Solution) mohou operátoři bezpečně administrovat a zpoplatňovat obsah poskytovaný prostřednictvím mobilních služeb. Flexibilní účtovací modely navíc představují atraktivní nabídku pro koncové zákazníky. Řešení správy digitálních práv (Digital Rights Management, DRM) nejen zamezuje ilegálnímu kopírování digitálního obsahu, ale zároveň umožňuje kontrolu hromadného šíření exkluzivního obsahu jako jsou např. některé speciální hudební soubory.

Používání mobilního telefonu v pevné síti
Na Světovém kongresu 3GSM 2005 Siemens předvedl nový technický koncept pro volání z mobilního telefonu prostřednictvím pevné sítě. Systém využívá technologii Bluetooth k převedení mobilního hovoru na pevnou domácí linku. Prostřednictvím tohoto řešení tak Siemens v jednom přístroji spojuje to nejlepší z mobilní a pevné telefonie.

Firemní mobilní komunikace
Synchronizace zasílání e-mailů iniciovaného systémem (E-Mail Push) a správy osobních dat (Personal Information Manager) je jednou z inovativních aplikací pro firemní mobilní komunikaci. Řešení je instalováno v síti poskytovatele služby nebo na firemním intranetu a umožňuje bezpečný mobilní přístup k intranetu a internetu. Na rozdíl od existujících produktů je řešení společnosti Siemens založeno na otevřených standardech, může být plně implementováno v podnikové síti a podporuje všechny známé „chytré telefony", PDA a další mobilní zařízení, založená na operačních systémech Symbian Series60, Symbian UIQ a MS Windows Mobile 2003 (Smartphone a PPC PE).

Subsystém základnové stanice nanoGSM je řešení na bázi IP pro pokrytí GSM/EDGE uvnitř budov. Systém sestává z malých, nízkonákladových vysílačů a přijímačů, tzv. vnitřních základnových stanic, které se integrují do stávajících firemních IP sítí. Na kongresu 3GSM 2005 Siemens poprvé použil, ve spolupráci se společností Monaco Telecom, technologii nanoGSM k zajištění mobilní komunikace na palubě lodi, konkrétně plovoucí expozice Siemens „Corsica Victoria“ v canneském přístavu.

Siemens MobileCentrex@van­tage je virtuální řešení mobilní pobočkové telefonní ústředny (PBX) pro malé a střední firmy. MobileCentrex@van­tage integruje všechny firemní mobilní telefony do podnikové privátní sítě v rámci veřejné mobilní sítě. Toto řešení navíc firmám umožňuje jednoduše rozšířit funkcionalitu jejich stávajících telefonních ústředen i do oblasti mobilní komunikace.

Mobilní komunikace Machine-to-machine
V oblasti komunikace Machine-to-machine (M2M) vedle nových bezdrátových modulů předvedl i řadu M2M řešení, jako např. telematické a zabezpečovací řešení pro soukromá vozidla, správa vozového parku pro oblast veřejné dopravy, či elektroměry s technologií GSM/GPRS.

V oblasti mobilní výpočetní techniky Siemens navíc předvedl řadu zákaznických produktů, jako například integrovaný bezdrátový modul MC75 EDGE, PCMCIA karty, smartphony, paměťové USB disky a notebook s podporou EDGE.


O firmě:
Siemens, divize Komunikace, je jedním z největších světových dodavatelů v oblasti telekomunikací. Siemens je jediným subjektem na trhu, který svým zákazníkům poskytuje kompletní portfolio, od zařízení pro koncové uživatele po komplexní síťové infrastruktury pro podniky a operátory, včetně souvisejících služeb. Siemens, divize Komunikace, je předním světovým inovátorem v oblasti konvergovaných technologií, produktů a služeb pro bezdrátové, pevné a podnikové sítě. Jedná se o největší divizi v rámci koncernu Siemens, která působí ve více než 160 zemích světa. V obchodním roce 2004 (skončil 30. září) měla tato divize se 60.000 zaměstnanci obrat kolem 18 miliard EUR.

Více informací naleznete na webových stránkách www.siemens.cz/com