Praha – 7. října 2010 – Více než 40 000 návštěvníků se zúčastnilo konference Oracle OpenWorld 2010 v americkém San Francisku, největší akce pro technologické odborníky, podnikové uživatele a partnery společnosti Oracle. V rámci souběžně konaných konferencí JavaOne a Oracle Develop se navíc uskutečnila řada seminářů a akcí zaměřených na softwarové a hardwarové produkty Oracle.
Účastníci konference OpenWorld mohli navštívit 1 800 vzdělávacích seminářů, expozice 450 partnerů a téměř 400 ukázek produktů Oracle. Letošní ročník konference také nabídl prezentace předních osobností ze společností Oracle, Dell, Fujitsu, HP, Infosys a Rally Software věnované budoucímu vývoji technologického odvětví.
Exadata Database Machine X2–8
Společnost Oracle uvedla Oracle Exadata Database Machine X2–8, nejnovější konfiguraci své nejúspěšnější nové produktové řady. Nová konfigurace rozšiřuje produktovou řadu Oracle Exadata Database Machine o vysokokapacitní systém pro rozsáhlé OLTP, datové sklady a konsolidované pracovní úlohy.
V nabídce jsou nyní čtyři základní konfigurace systémů Oracle Exadata Database Machine: nový celoskříňový systém Oracle Exadata X2–8 a čtvrtinové, poloviční a celoskříňové systémy Oracle Exadata X2–2.
Celoskříňové počítače Oracle Exadata X2–2 a Oracle Exadata X2–8 si mohou zákazníci vybrat v celé řadě konfigurací pro malé i velké databázové implementace, navíc je pro ty nejnáročnější databázové aplikace lze škálovat i na víceskříňové konfigurace.
Oracle Exadata Database Machine X2–8 je bezpečný, odolný proti poruchám a nabízí o 50 procent vyšší výpočetní kapacitu. Představuje tak celý grid nebo privátní cloud s následujícími charakteristikami:
- dva 8soketové databázové servery celkem se 128 procesorovými jádry Intel a 2 terabajty paměti;
- 14 úložných serverů Exadata se 168 procesorovými jádry Intel a až 336 terabajty fyzické úložné kapacity;
- více než 5 terabajtů paměti Exadata Smart Flash Cache pro často používaná data, která zaručuje extrémně rychlou odezvu transakcí a vysokou propustnost;
- několik hladin komprese, jež umožňuje spravovat více dat a snižuje nároky OLTP nebo datového skladu na propustnost;
- 40gigabitové interní připojení InfiniBand;
- 10gigabitové externí ethernetové připojení.
Zákazníci si u počítačů Oracle Exadata Database Machine mohou vybrat Unbreakable Enterprise Kernel nebo Oracle Solaris 11 Express.
Oracle Exadata Database Machine X2–8 je nejbezpečnější databázový počítač na světě. Staví na špičkových bezpečnostních funkcích každé Oracle Database a navíc poskytuje možnost dotazovat plně šifrované databáze s téměř nulovou režií a propustností v řádu gigabajtů za sekundu. Toho je dosaženo dešifrováním na úrovni hardwaru Exadata.
Oracle Exadata Database Machine X2–8 je vybaven softwarem Oracle Database 11g, Oracle Real Application Clusters, Oracle Enterprise Manager a Oracle Exadata Storage Software, takže poskytuje software, servery, úložiště a síťovou infrastrukturu pro všechny databázové potřeby.
Procesor SPARC T3 a systémy SPARC T3
První servery na trhu se 16jádrovým procesorem přinášejí dvojnásobný nárůst výkonu proti předchozí generaci systémů SPARC řady T. Oracle jako důkaz své vedoucí pozice v segmentu počítačových systémů pro kritické úlohy a také podpory platformy SPARC představil první 16jádrový serverový procesor na trhu a nové systémy SPARC T3.
Nové systémy zahrnují jednosoketový 16jádrový blade i čtyřsoketový 64jádrový server s 512 vlákny v kompaktním provedení o výšce pěti rackových jednotek. Všechny nabízejí extrémní škálovatelnost a výkon, zabudované zabezpečení a virtualizační funkce. Mnoho modelů serverů SPARC T3 se má začít dodávat během třiceti dnů.
Servery SPARC T3 s operačním systémem Oracle Solaris a Oracle VM for SPARC, jež jsou úzce integrovány se softwarem Oracle Database, Oracle Fusion Middleware a Oracle Applications, nabízejí vysoce optimalizovaný výkon, efektivitu a škálovatelnost pro zákazníky, kteří provozují kritické aplikace.
Důkazem o bezkonkurenční výkonnosti a výhodách úzké provázanosti softwaru a hardwaru Oracle je to, že systémy SPARC T3 mají na kontě devět rekordních výsledků ve zkušebních úlohách včetně nově zveřejněného výsledku v benchmarku SPECjEnterprise2010.
Nové systémy SPARC T3 jsou nedílnou součástí strategie společnosti Oracle, která spočívá v nabídce naprosto ucelených, otevřených a integrovaných řešení od aplikací až po disky.
Integrované systémy přinášejí extrémní škálovatelnost, zabudované zabezpečení a virtualizaci
Systémy SPARC T3 přinášejí bezkonkurenční výkon a škálovatelnost pro zvládnutí explozivního růstu dat i požadavků datových center pro webové, aplikační i databázové vrstvy.
Tyto systémy jako první na trhu přinášejí vyspělé šifrovací funkce na úrovni čipů a zabudovanou virtualizační technologii, což znamená lepší zabezpečení a vyšší výkon za nižší cenu. Díky tomu se ideálně hodí pro infrastruktury cloud computingu.
Integrace od aplikací až po disky poskytuje komplexní funkce správy systémů na podporu vyšší efektivity a nižších nákladů.
Servery SPARC T3 jsou optimalizovány pro Oracle Database, Oracle Fusion Middleware a Oracle Applications včetně řešení Oracle Siebel CRM a Oracle WebCenter Suite, takže poskytují ucelená řešení s vyšší spolehlivostí, výkonem, jednodušším nasazením a správou.
Oracle Enterprise Manager: poskytuje integrovanou správu od aplikací až po disky a integrovanou správu životních cyklů prostřednictvím nástroje Oracle Enterprise Manager Ops Center a pomáhá tak snižovat náklady na správu IT.
Oracle Integrated Lights Out Manager je vybaven integrovaným servisním procesorem s funkcemi správy napájení a omezování spotřeby, jež pomáhají šetřit výdaje za energii.
Systémy SPARC T3 jsou nejnovějším přírůstkem uceleného portfolia softwarových a hardwarových produktů Oracle, které umožňuje zákazníkům začít v malém a postupně vybudovat nejmodernější infrastrukturu cloud computingu.
Další hlavní verze systému Oracle Solaris
Oracle Solaris 11 Express přinese vyspělé technologické vlastnosti a nový partnerský program – připraví tak podmínky pro Oracle Solaris 11 v roce 2011.
Oracle zvyšuje své investice do operačního systému Oracle Solaris a připravuje plánované uvedení systému Oracle Solaris 11 v roce 2011 vydáním systému Solaris 11 Express, který poskytne zákazníkům přístup k nejnovějším technologiím chystaným pro Solaris 11.
Oracle Solaris 11 má obsahovat více než 2 700 projektů s více než 400 vynálezy a bude výsledkem více než 20 miliónů hodin strávených vývojem a 60 miliónů hodin věnovaných testování.
Oracle Solaris 11 má zvýšit propustnost aplikací, zvýšit výkonnost, celkovou spolehlivost a zabezpečení platformy díky společnému vývoji a testování integrace s ostatními softwarovými produkty Oracle.
Využitím stejných technických prvků, díky nimž je Oracle Solaris tak spolehlivý, má Oracle Solaris 11 také omezit plánovaná přerušení provozu, a to rychlejším a jednodušším nasazením, aktualizacemi a správou:
- Zamezí chybám při instalaci oprav pomocí nových nástrojů pro sledování závislostí mezi balíčky, které jsou společné pro všechny hardwarové a softwarové produkty Oracle a odstraňují tak režijní nároky na údržbu.
- Umožní snadno vytvořit vlastní fyzickou nebo virtuální instalaci systému Oracle Solaris a dalšího softwaru Oracle pro vynucování podnikových zásad kvality, rychlejší nasazení a jednodušší údržbu.
- Zkrátí čas potřebný pro údržbu tím, že odstraní nutnost restartovat systém až v 50 procentech případů.
- Pomocí funkce Fast Reboot umožní obnovit systém v řádu desítek sekund místo desítek minut.
- Integrace telemetrické služby My Oracle Support do propracované architektury systému Oracle Solaris pro správu poruch umožní využívat preventivní podporu, jež zamezí výpadkům služby kvůli známým problémům.
Oracle Solaris 11 bude obsahovat řadu nových funkcí, díky nimž bude ideálním systémem pro vytváření, nasazení a údržbu cloudových systémů. Bude optimalizován pro rozsahové a výkonnostní požadavky současných i budoucích implementací cloudu, a tak umožní zákazníkům:
- Snížit náklady a zvýšit zabezpečení vytvářením soběstačných, vícevrstvých aplikačních prostředí v jednoinstančních systémech propojených virtuální sítí.
- Zvýšit výkon prostředí Oracle Fusion Middleware 11g a javových aplikací prostřednictvím společně vyvinutých vylepšení v oblasti správy paměti a systémových rozhraní.
- Dosáhnout maximálního výkonu a rozsahu pro budoucí hardware, který bude možné škálovat na desítky tisíc hardwarových vláken, stovky terabajtů systémové paměti a propustnost v řádu stovek gigabitů.
Pro Oracle Solaris bylo testováno a certifikováno více než 1 000 systémů SPARC a x86 od jiných dodavatelů hardwaru.
První vydání systému Oracle Solaris 11 Express, plánované na konec kalendářního roku 2010, nabídne zákazníkům včasný přístup k nejnovějším vlastnostem plus volitelnou smlouvu na podporu společnosti Oracle. Má být přirozeným vývojovým stupněm pro vývojáře, koncové uživatele a partnery, kteří používají starší verze systémů Solaris a OpenSolaris.
Solaris 11 poběží v nově oznámených databázových počítačích Oracle Exadata X2–2 a X2–8 i v počítači Oracle Exalogic Elastic Cloud. Pro zákazníky, kteří už investovali do systému Oracle Solaris, budou nové produkty velmi atraktivní, neboť jim umožní standardizovat operační systém a zjednodušit provoz IT.
Aplikace Oracle Fusion
Podnikové aplikace stoprocentně založené na standardech a podporující provozní modely SaaS s uživatelským prostředím založeným na pravidlech vytvářejí nový standard pro podniky.
Společnost Oracle představila novou generaci podnikových aplikací Oracle Fusion Applications. Zákazníci budou moci rozšířit hodnotu svých aplikačních prostředí využíváním komponent nových aplikací Oracle Fusion vedle stávajícího portfolia nainstalovaných aplikací.
Ucelená sada modulárních aplikací Oracle Fusion může totiž hladce koexistovat se stávajícími aplikacemi Oracle. Jako jeden modul, produktovou řadu nebo ucelenou sadu mohou zákazníci zavádět inovace společnosti Oracle tempem, které odpovídá výkonnostním požadavkům jejich podniku.
Aplikace Oracle Fusion byly od základu vyvinuty s nejnovějšími technologiemi, obsahují poznatky o osvědčených postupech získané od tisíců zákazníků Oracle a jsou 100% založeny na otevřených standardech. Definují tak nový standard inovací, práce a zavádění technologií.
Aplikace Oracle Fusion poskytují bohatou funkčnost s více než stovkou modulů v sedmi různých produktových řadách pro různá odvětví a geografické oblasti – finanční řízení, nákup a sourcing, řízení projektů a portfolií, řízení lidského kapitálu, řízení vztahů se zákazníky, řízení dodavatelského řetězce a řízení rizik a shody s předpisy.
Hlavní výhody aplikací Oracle Fusion:
- Architektura orientovaná na služby: Protože jsou aplikace Oracle Fusion postaveny na základně SOA, dávají uživatelům možnost řídit různé funkce v heterogenním prostředí, například distribuovanou koordinaci objednávek nebo společný nákup služeb.
- Uživatelská zkušenost založená na rolích: Aplikace Oracle Fusion nabízejí revoluční uživatelské prostředí založené na rolích, jež spojuje zpracování založené na výjimkách, analytické nástroje, transakce a spolupráci v kontextu prováděné práce. Aplikace Oracle Fusion poskytují uživateli informace: „co potřebuji vědět“, „co musím udělat“, „jak to udělám“ a „na koho se mám obrátit“.
- Integrované analytické nástroje: Aplikace Oracle Fusion obsahují integrované analytické nástroje, které poskytují ty správné informace pro rozhodování v kontextu prováděné práce, aniž by bylo třeba přecházet do samostatného systému BI.
Jedině aplikace Oracle Fusion jsou postaveny na 100% standardizovaném middlewaru využívajícím architekturu orientovanou na služby a společný datový model. Toto moderní pojetí je užitečné pro podnik i IT – umožňuje urychlit tempo změn a inovací a zároveň snižuje krátkodobé i dlouhodobé náklady. Kromě toho zjednodušená konfigurace a společný datový model umožňují automaticky propagovat provedené změny napříč celým podnikovým prostředím – což urychluje tempo inovace, odstraňuje překážky a prodlevy.
Na rolích založené uživatelské prostředí aplikací Oracle Fusion integruje zabudované analytické nástroje, upozornění na výjimky a spolupráci v kontextu prováděné práce. Aplikace Oracle Fusion nabízejí organizacím bezkonkurenční možnost volby a flexibilitu modulárního nasazení, široké řady modelů nasazení a škálování podle změn podnikových potřeb.
Samoobslužná administrační rozhraní, funkční konfigurační nástroje a integrovaný systém nápovědy se školicími videoklipy nabízejí prvotřídní prostředky pro zaškolení správců i koncových uživatelů. Aplikace Oracle Fusion nabízejí kompletní paletu možností nasazení: na systémech zákazníka, v privátním cloudu, ve veřejném cloudu, formou outsourcingu podnikových procesů i hybridní kombinace výše uvedených.
Možnost modulární implementace a souběžného používání se stávajícími aplikacemi Oracle i jiných dodavatelů nabízí zákazníkům nejširší možnost volby při zavádění aplikací Oracle Fusion bez nutnosti nahrazovat dříve pořízená řešení.
Plány pro platformu Java
JavaOne 2010 nastínila plány společnosti Oracle pro rozvoj Javy.
Java Platform, Standard Edition (Java SE) – Oracle rozvíjí platformu Java a optimalizuje ji pro nové aplikační modely a nový hardware. Přidává rozšířenou podporu skriptovacích jazyků, nástroje pro produktivnější práci vývojářů a vlastnosti zaměřené na snižování provozních nákladů.
Java na klientovi – Oracle plánuje zdokonalený programovací model, který nabídne kombinaci výkonu Javy a jednoduchosti technologie JavaFX, přinese vyspělou grafiku, kvalitní média a nejlepší podporu webových technologií HTML 5, JavaScript a CSS spolu s nativní podporou platformy Java.
Java Platform, Enterprise Edition (Java EE) – Java EE se bude dále vyvíjet směrem k větší modulárnosti aplikačních serverů a efektivnějšímu programování s vylepšeními, jako například vkládáním závislostí (dependency injection) a omezenými nároky na konfigurace.
Java na zařízeních – Oracle modernizuje mobilní platformu Java vývojem Javy s podporou webu pro spotřební přístroje. Plánuje také další vylepšení včetně nových jazykových vlastností, procesorově úsporných funkcí pro karty, telefony a televize a konzistentních nástrojů a emulace pro všechny hardwarové platformy.
Fakta a údaje o technologii Java
- Java běží na 1,1 miliardě počítačů.
- Každý rok je staženo 930 milionů kopií prostředí Java Runtime Environment.
- Java běží ve 3 miliardách mobilních telefonů.
- Každý rok se prodá 31krát víc telefonů s Javou než telefonů Apple a Android dohromady.
- Java běží ve 100 % všech Blu-ray přehrávačů
- Každý rok se vyrábí 1,4 miliardy karet Java Card.
Oracle Exalogic a další novinky Oracle v ČR
Jednou z nejvýznamnějších novinek představených na konference Oracle OpenWorld bylo také uvedení Oracle Exalogic, prvního plně integrovaného middleware stroje, který kromě jiného přináší bezprecedentní výkon v Java aplikacích. V České republice bude tato platforma představena na konferenci Oracle Day v Praze v pondělí 25. října 2010. Zájemci o účast se mohou bezplatně registrovat na www.oracle.com/goto/cz/oracleday2010. Akce nabídne zákazníkům a partnerům příležitost seznámit se s novou nabídkou produktů a služeb Oracle a udělat si představu, jak Oracle transformuje průmysl uceleným a provázaným souborem technologií od aplikací až po diskové systémy, včetně novinek z konference Oracle OpenWorld.
Další zdroje
- Webový portál pro novináře se všemi informace o konferenci Oracle OpenWorld: http://www.oracle.com/us/corporate/openworld-2010-mediacenter-166545.html
- Fotografie v tiskovém rozlišení: http://www.flickr.com/photos/oracle_images/
- Videozáznamy z konference: http://www.youtube.com/user/OracleCorpCom
O společnosti Oracle
Společnost Oracle (NASDAQ: ORCL) celosvětově dodává nejucelenější, nejotevřenější a nejlépe integrovaný podnikový software a hardwarové systémy. Další informace o společnosti Oracle najdete na www.oracle.com.