Hlavní navigace

Nový fenomén: mikroblogování

[Tisková zpráva] Na internetu se může prezentovat každý. Začalo to osobními stránkami, pokračovalo weblogy, dnes kolem sebe vidíme komunitní služby jako je YouTube pro videa nebo Flickr ke sdílení fotek. Vše má ale nevýhodu: musíte ovládat určité technologie a být kreativní. Tedy – museli jste.

Sdílet

„Mikroblogovat může úplně každý. Bez ohledu na věk, pohlaví nebo technickou zdatnost,“ vysvětluje výhodu nového fenoménu Jakub Lešikar, šéf společnosti LAAR, která vyvinula mikroblogovací systém TEIDU.

Mikroblog lze popsat jako blog v malém. Příspěvky jsou dlouhé asi jako jedna SMS. Některé systémy, například TEIDU.cz, umožňují i práci s odkazy, obrázky, hudbou a videem. „Řídili jsme se heslem Cokoli, kdekoli, kdykoli a jakkoli,“ říkají tvůrci TEIDU. Oproti jiným mikroblogovacím systémům v Česku TEIDU klade důraz na slovo jakkoli. „Tejdujte z počítače, mobilu nebo virtuálního života Second Life,“ vyzývá programátor Martin Malý. Mobilní tejdování usnadňují tři SMS brány, pro každého českého operátora jedna.

Využití mikroblogů
Kreativitě se meze nekladou. Tejdují se zážitky, myšlenky, fotky – momentky, úlovky na YouTube nebo třeba vtipy. Přes zdánlivě omezující limit 160 znaků na zprávu TEIDU nabízí široké spektrum možností. Marketingová specialistka Olga Chabrová k tomu dodává: „Mikroblogy mohou využívat i firmy jako PR nástroj. Dokonce jsou vhodnější než tradiční blogy, které potřebují čas a schopného textaře. Do mikroblogu vloží novinku i zaneprázdněný ředitel cestou autem.“

Co je TEIDU?
TEIDU.cz patří mezi první české mikroblogovací nástroje. Nabízí několik vstupních kanálů: počítač, SMS a Second Life. Není vyloučeno rozšíření například na tejdování MMSkou. Vkládat lze text, odkazy, obrázky, hudbu a video. Služba byla spuštěna 8. února v čase 8 hodin, 2 minuty a 8 sekund. TEIDU provozuje společnost LAAR, a. s., s myšlenkou přišel a systém naprogramoval Martin Malý, o grafickou stránku se postarala Zuzka Součková a o texty Jan Kadlec.