Hlavní navigace

Nový papír od Xerox sám maže text

[Tisková zpráva] Praha, 13. prosince 2006 – Text, který po přečtení zmizí, už není jen doménou sci-fi. Vědci ve společnosti Xerox vyvinuli novou technologii tisku. Ta na papíru zanechá text či grafiku čitelnou jen jeden den. Stejný list papíru tak může sloužit svému účelu až do chvíle, než dojde k jeho mechanickému poškození. Nová technologie je sice stále ve stádiu předběžného výzkumu, ale již nyní maže hranice mezi papírovými dokumenty a elektronickými displeji.

Sdílet

Papír s dočasnou čitelností textu je výsledkem spolupráce vědců v kanadském výzkumném centru Xerox (Xerox Research Centre of Canada) a slavného PARC (Palo Alto Research Center). Předpokládá se, že jednou by tato revoluční novinka mohla zamezit plýtvání papírem při tisku materiálu s krátkou životností. Xerox na základě interních výzkumů odhaduje, že až dvě pětiny dokumentů v kanceláři slouží pro jednodenní použití, které zahrnuje tisk e-mailů, webových stránek či podkladů pro jednání.

„I přes masivní rozšíření počítačů stále lpíme na klasických tištěných dokumentech, ze kterých jsme navyklí číst a učit se,“ uvedl Paul Smith, manažer laboratoře pro vývoj nových materiálů v Xerox Research Centre of Canada. Všichni bychom rádi snížili spotřebu papíru, ale z rozhovorů se zákazníky víme, že lidé stále radeji pracují s informacemi na papíru. Dočasně čitelný text dokáže naplnit potřeby uživatelů i snahu o ekologické chování.“

Základy vymazatelného papíru položil výzkum tvorby dočasných obrazců. Zlom ale znamenal objev sloučenin, které mění barvu, pokud absorbují dostatečné množství světelného záření o určité vlnové délce. Aktuální prototyp zachovává čitelnost textu 16 až 24 hodin a umožňuje mnohonásobné použití.

Při vývoji se kanadské výzkumné centrum soustředí na vznik vhodné chemikálie a pracovníci laboratoří PARC hledají způsob, jak sestrojit zařízení pro zapisování na tento speciální papír. Experti již vytvořili prototyp tiskárny, která na papír zaznamenává údaje prostřednictvím světelného zdroje s odpovídající vlnovou délkou. Vytištěný text samovolně mizí s postupem času, k okamžitému vymazání stačí vystavit papír vyšší teplotě.

Vymazatelný papír je součástí laboratorního projektu, který se zabývá budoucností dynamických dokumentů. Xerox již podal žádost o patentovou ochranu výsledků tohoto výzkumu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).