Hlavní navigace

NOVÝ PROJEKT ČESKÉHO ROZHLASU A ZOO DVŮR KRÁLOVÉ

[Tisková zpráva] Český rozhlas Online připravil ve spolupráci se Zoo Dvůr Králové n. L. internetový přenos z pavilonu okapi (Okapia johnstoni). Od pondělí 18. 8. 2008 můžete sledovat nový projekt Mládě pralesa na www.rozhlas.cz/mladepralesa.

Sdílet

„Projekt Mládě pralesa monitoruje chování samice Etany před porodem, během něj i následnou péči o mládě a jeho vývoj. Tuto jedinečnou událost zprostředkujeme divákům na internetu. Odchov mláděte okapi v zajetí je velmi vzácnou a jedinečnou událostí. Věříme, že projekt přispěje k lepší informovanosti o tomto vzácném zvířeti a podpoří projekty na jeho ochranu ve volné přírodě,“ řekl Miroslav Bobek, ředitel Českého rozhlasu Online.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem je známá svým chovem velkých stád afrických kopytníků. V roce 2006 se k těmto chovatelským aktivitám připojila i trojice okapi. Okapi patří mezi sudokopytníky a přežvýkavce. Je to jediný žijící druh příbuzný žirafě a navíc jediný dnes žijící pozůstatek prastaré podčeledi krátkokrkých třetihorních žiraf. Okapi žije v několika málo pralesních oblastech severovýchodní části Demokratické republiky Kongo a jejich počet ve volné přírodě se odhaduje na 10 000 jedinců.

„Zoo Dvůr Králové chová v současnosti tři okapi, dva samce a jednu samici. V roce 2007 se podařilo spářit samce Ahadiho a samici Etanu. Během září by mělo dojít k porodu mláděte,“ uvedla Jana Myslivečková z oddělení propagace Zoo DK.

Český rozhlas Online navazuje tímto projektem na předchozí úspěšnou spolupráci se Zoo Dvůr Králové. Jejím výsledkem byl v minulých letech projekt Mládě milénia, který monitoroval porod vzácné severní formy nosorožce tuponosého, a stále pokračující projekt Africká odysea, jenž sleduje tah čápů černých po světě.

Novinky z pavilonu okapi budeme pravidelně publikovat na webových stránkách www.rozhlas.cz/mla­depralesa. Zároveň o nich bude informovat ve svém vysílání stanice Český rozhlas Leonardo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).