Hlavní navigace

Nový software IBM rozšíří možnosti využití bezdrátových senzorových sítí a dalších chytrých systémů

[Tisková zpráva] Rosemont, Illinois – 7. června 2010: Společnost IBM představila na konferenci Sensors Expo & Conference 2010 novou sadu nástrojů pro vývoj softwaru, která pomůže společnostem a veřejné správě více využívat senzory a digitální zařízení k návrhu a tvorbě inteligentních produktů a systémů. Bezplatně dostupný software si klade za cíl globálně rozšířit sítě bezdrátových senzorů tím, že usnadní jejich programování a používání.

Sdílet

Nová sada nástrojů pro vývoj softwaru (SDK), vytvořená IBM, byla nazvána Mote Runner a klade si za cíl zjednodušit programování a využívání bezdrátových senzorových sítí. Mote Runner poskytuje programátorům otevřenou a vstřícnou platformu pro připojení senzorů a ovládacích členů v rámci bezdrátových senzorových sítí (WSN). Bezdrátové mikrosenzory – jinak také uzly senzorových sítí – shromažďují takové informace jako je třeba teplota, pohyb či množství světla a naměřené hodnoty přenášejí v bezdrátové síti.

V běžné praxi může Mote Runner pomoci například společnosti pro správu budov s nasazením senzorů ve výškové budově. Tato technologie umožní:

  • vyvinout aplikace pro senzory monitorující vybavení budov, teploty v místnostech, rozvody vody atd.;
  • simulovat, kde mají být senzory v budově rozmístěny, a vyzkoušet, jak budou komunikovat;
  • vzdáleně přeprogramovat senzory rozmístěné po celé budově.

O platformě Mote Runner
Vědci IBM Research vytvořili Mote Runner jako vysoce výkonné a nenáročné prostředí pro běh aplikací, které lze používat s širokou řadou typů bezdrátových mikrosenzorů a programovat ve standardních objektově orientovaných programovacích jazycích. Zároveň vytvořili vývojové a integrační nástroje pro snadnou tvorbu a správu aplikací pro bezdrátové senzorové sítě.

K dispozici na webu IBM alphaWorks
Sada nástrojů pro vývoj softwaru Mote Runner je k dispozici zdarma pro nekomerční využití univerzitami a studenty a jako 90denní zkušební verze pro podnikové uživatele na webu IBM alphaWorks – www.alphaworks­.ibm.com/tech/mo­terunner. IBM rovněž poskytuje na webu IBM alphaWorks bezplatnou podporu.

IBM a MEMSIC usnadňují využívání bezdrátových senzorů
Nezávisle na tomto oznámení společnost IBM také uvedla, že MEMSIC Corporation, přední dodavatel mikroelektromecha­nických systémů a senzorových řešení, bude nabízet Mote Runner s jedním z jeho nejoblíbenějších senzorů IRIS. Tato vyspělá kombinace hardwaru a softwaru nabídne organizacím osvědčené, levné senzory s otevřeným a přenositelným softwarem, vycházejícím vstříc vývojářům aplikací.

Proč IRIS a Mote Runner?
MEMSIC IRIS je 2,4GHz bezdrátový senzorový uzel, který se využívá v energeticky nenáročných bezdrátových senzorových sítích, například pro sledování teploty a spotřeby elektřiny ve výškové kancelářské budově nebo pro sledování provozu na rušné křižovatce.