Hlavní navigace

Nový týdeník O češtině

[Tisková zpráva] Nový cyklus pořadů O češtině uvede Česká televize od 5. ledna vždy ve čtvrtek na ČT2 po 17. hodině. Televize veřejné služby tak splní přání mnoha svých diváků z řad laické i odborné veřejnosti, kteří se o tento typ pořadu velmi zajímají.

Sdílet

Autor nového týdeníku o českém jazyce je Petr Vybíral, externí spolupracovník Redakce zpravodajství České televize, hlavní jazykový poradce, autor několika příspěvků na toto téma, adresát většiny dopisů a e-mailů od diváků, kteří se k problematice češtiny vyjadřují. Komponovaným pořadem bude provázet Aleš Cibulka, dlouholetý moderátor České televize a Českého rozhlasu. Režisérem je Jan Doubrava. Ve scénkách v mnoha rolích vystupují herci Ivana Andrlová a Zbyšek Pantůček. Kromě odborníků, jazykovědců uvidí diváci v pořadu mnoho známých osobností ze světa kultury i politiky.

Diváci mohou očekávat exkurze do všech možných tajů jazyka, včetně češtiny profesní i slangu. Pořady by měly nejen vzdělávat, ale i bavit tak, jak se to podařilo před mnoha lety Karlu Pechovi v cyklu Tajemství řeči. I z těchto pořadů, které patří k televizní klasice a historii, uvidí diváci ukázky. Součástí každého pořadu bude jazyková poradna, kam mohou diváci posílat své dotazy.

Témata lednových pořadů cyklu O češtině:

  • 5. 1. – Česko nebo Česká republika
  • 12. 1. – přechylování ženských příjmení v češtině, feministická lingvistika
  • 19. 1. – čeština v uniformách
  • 26. 1. – o vulgarizmech v jazyku.