Hlavní navigace

Nový web prozradí, proč houká siréna…

[Tisková zpráva] Celou Českou republikou se za dva dny rozezní varovné sirény, aby nás opět po měsíci upozornily na svoji existenci. Kolik z nás ale dokáže odlišit zkoušku sirén od skutečné výstrahy? A víme, jak se v takové situaci zachovat?

Sdílet

Pardubické občanské sdružení Rescueinfo se rozhodlo nabídnout široké veřejnosti odpovědi nejen na tyto otázky a spouští proto nový informační web http://Varuje­meVas.cz. Jeho součástí je nejen zvuková ukázka jednotlivých signálů, ale také postup, co dělat po zaznění sirény, test znalostí nebo on-line poradna.

Informace a rady, co dělat, pokud houká siréna, lze dnes najít na internetových stránkách většiny měst, hasičských sborů a podobně. Často ale skryté až na několikáté úrovni menu nebo ve formě dlouhé příručky.

Mnohdy jsou navíc tyto informace zastaralé a dnes již neplatné, jako v případě oficiálních internetových stránek měst Jihlava, Karviná, Turnov, Žatec a některých dalších. Nově vzniklý web http://Varuje­meVas.cz se snaží tuto mezeru zacelit a poskytnout všem obyvatelům ČR srozumitelnou a přehlednou formou informace, které jim mohou jednou zachránit život.

Občanské sdružení Rescueinfo vzniklo začátkem roku 2005 z podnětu několika uživatelů občanských radiostanic. Myšlenka založit toto sdružení ale sahá až do období katastrofálních povodní v roce 2002.

Stěžejní činností sdružení je vzdělávací a preventivní činnost v oblasti ochrany obyvatel. Od roku 2007 zajišťuje v rámci projektu „Rady v nouzi“ organizaci osvětových besed pro veřejnost a provozuje internetový portál www.radyvnouzi.cz. V roce 2009 bylo sdružení partnerem projektu Vzdělávací modul „Ochrana člověka za mimořádných událostí“, realizovaného v Královéhradeckém kraji z prostředků ESF.

V případě krizové situace na území obce s rozšířenou působností Pardubice se sdružení podílí na zajišťování radiového spojení pro krizový štáb města, provádění evakuace obyvatel a monitorování problémových míst.