Josef Svoboda emigroval v roce 1968 do Kanady a tam mohl konečně ve svých 44 letech na univerzitě v Edmontonu dokončit studia. Poté působil jako profesor arktické ekologie na torontské univerzitě a 30 let se podílel na výzkumech v Arktidě. Jeho život byl tedy více než pestrý a plný nečekaných zvratů. Když se kdysi ocitl v komunistickém kriminálu, těžko mohl předvídat, že to dotáhne až na uznávaného vědce. Na otázku, jaký by dal název svým memoárům, bez rozmýšlení odpovídá: „Asi Třetí inkarnace. První byla před mým zatčením, druhá po zatčení a třetí v Kanadě. Každý ten úsek života má své vlastní téma, úvod, stať a závěr.“
Přes Jobovy rány, které ho potkaly, není profesor Josef Svoboda člověkem tragického životního pocitu. Je naopak rozvážným šiřitelem naděje a neokázalé radosti. „Dnes píše emeritní profesor Josef Svoboda knihy a pokračuje ve své vědecké práci. Zvláštní pozornost věnuje svému oblíbenému tématu: vlivu oteplování klimatu na arktický ekosystém. Zabývá se i filozofickou interpretací evoluce a také pečuje o hudební pozůstalost svého syna Ondřeje, nadaného hudebního skladatele, který zemřel předčasně ve svých sedmadvaceti letech na selhání srdce“, dodává spoluautor námětu Miloš Doležal. Scénář a režie Jiří Fiedor, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Jaromír Kačer, vedoucí výroby Hana Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
Repríza dokumentu Nunatak – Ten, který ční na ČT2 24. 9. v 10:00 hodin a na ČT24 26. 9. v 7:30 hodin. Více informací na www.ceskatelevize.cz/ program