Hlavní navigace

O domény s diakritikou nemají čeští uživatelé internetu zájem

[Tisková zpráva] Praha, Česká republika – 24. listopadu 2006 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, po dvou letech zopakovalo průzkum mezi českými uživateli internetu (organizacemi i jednotlivci), jehož cílem bylo zjištění zájmu o zavedení domén druhé úrovně s českými diakritickými znaménky (tedy například www.českárepublika.cz), tzv. IDN (Internationalized Domain Names). Stejně jako u průzkumu z roku 2004 se i nyní většina respondentů vyslovila proti zavedení IDN.

Sdílet

V rámci průzkumu, který provedla agentura Markent, bylo telefonicky dotazováno 432 organizací, držitelů alespoň jednoho doménového jména v doméně CZ, a osobně dotazováno 555 individuálních uživatelů internetu ve věku 18–64 let.

Z celkového počtu 432 oslovených organizací bylo zpracováno 313 odpovědí, zájem o zavedení domén s diakritikou projevilo pouze 20 % respondentů. Zájem o IDN mezi organizacemi je tedy ještě nižší než v roce 2004, kdy se pro jeho zavedení vyjádřilo 24 % respondentů.

Mezi individuálními uživateli internetu v ČR je zájem o domény s diakritikou vyšší, pro jejich zavedení se vyjádřilo 45 % dotazovaných z celkového počtu 555 respondentů. V průzkumu pořádaném v roce 2004 nebyli individuální uživatelé internetu zahrnuti.

„Výsledky průzkumu nás příliš nepřekvapily,“ říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC. „Zájem uživatelů o zavedení diakritiky v doméně CZ budeme samozřejmě i nadále sledovat, a pokud zjistíme rostoucí zájem o IDN v české doméně, tak se k tomuto projektu vrátíme.“

Uživatelé internetu jsou spokojení s činností sdružení CZ.NIC
Součástí průzkumu mezi organizacemi i soukromými uživateli internetu bylo rovněž zjišťování spokojenosti s činností sdružení CZ.NIC, jako správce národní domény CZ. V průzkumu se jako velmi spokojeno nebo spíše spokojeno vyjádřilo celkem 92 % respondentů mezi organizacemi a 86 % dotázaných jednotlivců.

„Vysoká spokojenost s naší činností mezi českými uživateli internetu nás velmi těší a zároveň zavazuje,“ dodává Ondřej Filip. „Věřím, že pozitivnímu vnímání sdružení napomůže i snížení udržovacího poplatku za doménu CZ od roku 2007 o 20 % na 400 Kč a v blízké budoucnosti i převedení technického provozu domény CZ na sdružení CZ.NIC.“

Kompletní výsledky průzkumu jsou k dispozici na internetových stránkách sdružení CZ.NIC, na adrese http://www.nic.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).