Hlavní navigace

O konci analogu v Praze a středních Čechách nevěděla jen 3 % domácností

[Tisková zpráva] Podle průzkumu, který si týden po ukončení zemského analogového TV vysílání z vysílače Praha – Cukrák nechala udělat Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR, jen tři procenta domácností nevěděla v předstihu o ukončení zemského analogového TV vysílání v Praze a středních Čechách. Na poslední chvíli ale přesto řešilo přechod na digitální vysílání 12 % domácností. „Nejčastějším důvodem odkládání přechodu byly časové důvody. Tento přístup se opakuje u všech oblastí, stejné zkušenosti mají i v zahraničí,“ vysvětlil národní koordinátor Zdeněk Duspiva.

Sdílet

Průzkum byl realizován na vzorku 600 respondentů v období 2. – 8. listopadu 2009. Podle jeho výsledků více jak polovina (58 %) domácností přešla na zemské digitální televizní vysílání, 21 % respondentů dalo přednost satelitnímu příjmu a 17 % kabelové TV. Analogový příjem z jiných vysílačů dále využívají 3 % respondentů, IPTV využívají 2 % respondentů, žádný signál nepřijímá 1 % respondentů. S problémy při přechodu na digitální vysílání se potýkalo 16 % respondentů, nejčastěji to byla nutnost provedení výměn individuálních antén či anténních systémů (21 %), výběr a koupě vhodného set-top-boxu (19 %) a instalace a ovládání přístrojů (18 %). Zhoršená kvalita signálu je mezi problémy zastoupena 13 %.

Informační kampaň k přechodu na digitální TV vysílání hodnotilo kladně 91 % respondentů, 8 % ji považuje za špatnou a 1 % za velmi špatnou. Celková informovanost o ukončení zemského analogového televizního vysílání činila 97 % respondentů. Nejdůležitějším zdrojem informací byly pro obyvatele Prahy a středních Čech televizní vysílání (36 %), tisk (20 %) a Diginoviny (17 %). Následuje internet (14 %), rozhlasové vysílání (7 % ) a infolinka (6 % ).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).