Hlavní navigace

O stoletém divadle v Toboganu 24.11.2007

[Tisková zpráva] Přímý přenos Toboganu o stoletém divadle vysílá Český rozhlas 2 – Praha 24.11.2007 v 11:05 – 12:59

Sdílet

O Divadle na Vinohradech, troufám si tvrdit, zaslechl nějakou tu zmínku každý jen trochu kulturní obyvatel Česka. Budova byla slavnostně otevřena 24.listopadu 1907 a jednalo se o druhou českou činoherní scénu v Praze. V srpnu 1902 byla zveřejněna vyhláška soutěže na projekt divadla „pro architekty slovanských národností“ a uspěl architekt Alois Čenský. Základní kámen byl položen na svátek sv. Václava roku 1905 a secesní budovu postavili za pouhé dva roky Jan Majer a Josef Veselý.

Dlouhá léta nesla scéna název Divadlo československé armády. V ředitelském křesle se vystřídali významní a talentovaní lidé – dramaturg a režisér Luboš Pistorius, spisovatel a dramaturg dr. František Pavlíček, kterému se mimo jiné podařilo přejmenovat scénu na Divadlo na Vinohradech. V době normalizace vykonávali funkci ředitele Zdeněk Míka a František Laurin a přestože byl repertoár v mnohém poplatný době, podařilo se udržet kvalitu hereckého souboru a inscenací na vysoké úrovni. V roce 1990 se stala ve veřejném konkurzu ředitelkou známá herečka Jiřina Jirásková, která ho vedla do 30. 6. 2000. V současné době je ředitelem Jindřich Gregorini a uměleckým šéfem Martin Stropnický.

Všichni posledně jmenovaní, ale nejen oni, budou hosty mimořádného dvouhodinového Toboganu vysílaném z budovy Divadla na Vinohradech přesně ve výroční den, tedy 24.11.2007. Při setkání Aleše Cibulky s mnoha významnými herci – např. J.Hlaváčovou, Z.Adamovskou, D.Kolářovou, L.Frejem a J.Satoranským vzpomeneme i na ty, kteří na jevišti tohoto divadla už vystoupit nemohou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).