Hlavní navigace

Objektiv chce mimořádně atraktivní nabídkou připomenout čtvrt století existence nejstaršího českého cestovatelského magazínu

[Tisková zpráva] Stalo se již tradicí, že část nedělního dopoledne na ČT1 vyplňují cestovatelské magazíny Toulavá kamera a Objektiv. Jedná se o dlouhodobě velmi úspěšné pořady, které si vytvořily početnou obec televizních fanoušků. Objektiv je navíc nejstarším cestovatelským magazínem u nás a letos oslaví čtvrt století svého trvání. Jubileum vskutku významné chtějí jeho tvůrci připomenout televizním divákům nabídkou mimořádně atraktivních reportáží. A zatím se jim to daří. Premiérové vysílání v tomto roce sledovalo více než 700 tisíc diváků.

Sdílet

Jeden z tvůrců pořadu dramaturg a moderátor Tomáš Šponar říká s jistou nadsázkou, že Objektiv se letos může honosit podtitulem OBJEKTIV – EXPEDICE 2010.„Odstartovali jsme pětidílnou sérii Trabantem napříč Afrikou, která diváky zavede na pouť dlouhou bezmála dvacet tisíc kilometrů. Následovat bude krátký reportážní seriál PRAGA-HAITI, který vzhledem k tragédii, jež se v této chudé zemi právě odehrává, dostane velmi aktuální rozměr.“ Tomáš Šponar upřesňuje, že zmíněná reportáž o humanitární expedici, putující do katastrofami neustále sužované karibské oblasti, vznikla sice ještě před katastrofálním zemětřesením, ale přesto nabídne divákům zajímavé souvislosti a z nejrůznějších úhlů pohledu popíše život v jedné z nejchudších zemí naší planety.

Pochopitelně, že zastávkou na Haiti nabídka letošního Objektivu nekončí, svěřuje se s dalšími plány Tomáš Šponar. „Na sklonku zimy se v Objektivu vrátíme k unikátnímu projektu Na embéčku kolem světa a provedeme diváky – obrazně řečeno – jen s pár korunami v kapse čtyřmi kontinenty.“ Nápadů mají v Objektivu na rozdávání, ale jsou reportáže, které v sobě skrývají přece jen něco výjimečného. K takovým řadí Tomáš Šponar minisérii nazvanou Putování s Jiřím Márou. „Jde o chlapce, jehož od odvážných výprav do nejzazších koutů světa neodradilo ani to, že je odkázaný na invalidní vozík.“

Je toho víc než dost, a přesto nejsou náměty tvůrců Objektivu ještě zcela vyčerpány. Podle Tomáše Šponara by diváci mohli ocenit také sledování unikátního pokusu o záchranu ohrožených druhů afrických nosorožců v Keni a v Tanzánii. A ještě jeden počin by podle něho neměl zůstat stranou zájmu. Jeden z tvůrců, osobitých reportérů a především nestorů Objektivu – Přemysl Čech – přispěje do jeho ediční řady knihou, která nabízí nevšední zážitky z cest, které podnikl. Čtenář tak může zavítat do majestátných velehor, projít se s autorem po exotických plážích, navštívit vyprahlé pouště nebo dokonce podniknout výlety vysoko v oblacích. Kmotry knihy Objektiv s úsměvem, která vyjde v Edici ČT v dubnu, budou Karel Šíp a Tomio Okamura.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).