Hlavní navigace

OBNOVENÁ PREMIÉRA HRY CIZINEC PŘICHÁZÍ DO MĚSTA NA RADIU 1

[Tisková zpráva] Od 10. do 23. března na Radiu 1 ve znovuobnovené premiéře uvedeme unikátní rozhlasovou hru z původní produkce Radia 1 Cizinec přichází do města. Každý všední den v 16:00 bude vysílán jeden díl a hře se budeme věnovat také 23. března od 21:00 v diskusním pořadu Zátiší. Hra Cizinec přichází do města z pera scénáristů Davida Skoumala a Ondřeje Štindla byla na Radiu 1 vysílána pravděpodobně v roce 1992.

Sdílet

Původním záměrem rozhlasové hry Cizinec přichází do města bylo pobavit posluchače rockery a přinést do rádia více mluveného slova. Dalším důvodem byla nevytíženost tehdejší produkce, která vytvářela reklamní spoty Radia 1 a protože v té době nebylo v éteru zdaleka tolik reklamních spotů jako dnes, hra vznikla vlastně z kreativního přetlaku. Scénáristé David Skoumal a Ondřej Štindl (který nedávno za scénář k filmu Pouta získal Cenu českých filmových kritiků a Českého lva) psali hru díl od dílu a zápletka se tak vyvíjela za pochodu.

Celou hrou se rovněž prolíná posluchačská soutěž, resp. tajná číselná šifra, o které si nikdo z původních tvůrců nepamatuje, jestli je stále funkční. Souvětí, které z šifry posluchači vyluštili v 10. díle, bylo tehdy vstupenkou do reálné hry, probíhající v čističce odpadních vod zvané „sračkárna“, dnešním Ekotechnickém muzeu. Reálné hry v kanálech čističky se zúčastnilo zhruba 20–30 lidí, kteří byli tehdy za statečnost odměněni symbolicky potřesením ruky a pozvánkou na drink v dnes již neexistující kavárně Jednorožec s harfou.

Hra se nahrávala v AE Studiu Landscape v Hloubětíně a uslyšíte v ní excelentní herecké výkony, ať už stávajících moderátorů Ondřeje Štindla a Stanislava Zímy nebo bývalých kolegů Michala Máky, Mirka Šulce a Jardy Jehličky. Hudbu složil a nahrál David Skoumal.

Protože v roce 1992 nebyla hra archivována, podařilo se ji rekonstruovat jen díky úsilí našich posluchačů a našeho bývalého technika Jaroslava Jehličky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).